Inšpekcija Uprave Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je na podlagi iniciative Europola Opson VII izvedla v mesecu marcu leta 2018 poseben nadzor nad prisotnostjo potvorb medu, ki ga lahko najdemo na slovenskem trgu. Tako so v mesecu marcu odvzeli 18 različnih vzorcev medu. Inšpekcija je deset vzorcev vzela v različnih trgovinah, štiri vzorce v primarni proizvodnji – čebelarstvu, po dva vzorca v proizvodnji pekovskih izdelkov in v obratih za pakiranje medu.

Analizo vzorcev je potem izvedel laboratorij Intertek Food Services GmbH iz Bremna v Nemčiji. V omenjenem laboratoriju so vzorce testirali na fizikalno-kemijske parametre avtentičnosti medu: NMR (Nuclear Magnetic Resonance) profiliranje oziroma preverjanje tipičnih in netipičnih sestavin medu, analiza na vsebnost C3/C4 sladkorjev v medu, prisotnost tujih oligo-saharidov v medu, določanje vsebnosti barvila E150, prisotnost tujih amilaz in prisotnost manoze.

Po sami vrsti je bilo odvzetih 13 vzorcev cvetličnega medu, 4 vzorce gozdnega medu in en vzorec akacijevega medu. Od tega je bil en vzorec cvetličnega medu odvzet iz ekološke pridelave in en vzorec cvetličnega medu, ki vsebuje zaščiteno geografsko poreklo – Slovenski med. Po poreklu je v sedmih primerih med prihajal iz Slovenije, po en vzorec je prihajal iz Madžarske, Francije in Hrvaške. Štirje vzorci so nosili označeno poreklo »mešanica medu iz držav članic EU in držav, ki niso članice EU«, en vzorec je imel deklarirano poreklo »mešanica medu iz Madžarske in Ukrajine«, trije vzorci pa so prihajali iz neevropskih držav.

Fir Tree Honey, Bread, Cereals, Spoon

Analize so pokazale, da štirje vzorci niso v skladu s predpisi zato so dobili oceno »neskladno«. V vseh štirih primerih gre za cvetlični med od katerih imata dva označeno poreklo »mešanica medu iz držav članic EU in držav, ki niso članice EU«, po en vzorec pa ima oznako porekla Hrvaška in neevropske države. V dveh primerih je bil medu verjetno dodan sladkorni sirup in povečana je bila prisotnost tujih alfa amilaz. V enem primeru je bila povišana vrednost HMF, v enem primeru pa so bili prisotni tuji sladkorji.

Tako so inšpektorji Uprave Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin zavezancem prepovedali promet s takšnim medom in sicer skupaj za 198 kg medu, začasno je zaradi dodatnih analiz iz trga umaknjenih še 19 kg medu. Tako so rezultati pokazali, da je bilo ustreznih vzorcev 77,8 odstotka, kar pomeni, da je bilo ustreznih 14 odvzetih vzorcev, štirje pa so bili neustrezni, zato so morali iz prodaje.

Vir: Inšpekcija Uprave Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin