Koliko manj dolga bo moral plačati vsak državljan, glede na dobre rezultate Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB)

V preteklem tednu je Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) potrdila Letno poročilo za leto 2017. Letno poročilo je pokazalo, da je družba v minulem letu poslovala zelo dobro. Zaradi tega je na mestu vprašanje koliko manj dolga bo moral plačati vsak izmed nas, glede na ta uspešen rezultat. V družbi so se ob tem pohvalili, da so presegli vse ključne kazalnike poslovanja, ki jih je določila Vlada Republike Slovenije v Smernicah za delovanje DUTB.

Družba je v letu 2017 tako s prodajo sredstev in upravljanimi odplačili dolga ustvarila prihodke v višini 434,7 milijona evrov. Zakonsko določeni cilj prenosa vrednosti vseh sredstev je bil 10 %, družba pa je v tem primeru dosegla 21,5 %. Zaradi tega se v DUTB lahko pohvalijo z najuspešnejšim letom poslovanja. Iz posojilnega portfelja je družba prejela prilive v višini 322 milijona evrov, od tega je 100 milijonov evrov prilivov bilo prejetih iz nepremičninskega portfelja. Zaradi tega so se v družbi pohvalili, da to potrjuje učinkovitost in usmeritev družbe v prevzemanje nepremičnin iz zavarovanja kreditov z namenom upravljanja in dodajanja vrednosti za prodajo ob primernem času. Pri tem izstopata predvsem veliki stanovanjski soseski Celovški dvori ter Nokturno, ki sta bili leta 2017 v celoti prodani, poleg tega pa je bilo prodanih tudi veliko trgovinskih in poslovnih prostorov.

Tako je dobiček družbe po davkih v letu 2017 znašal 67 milijona evrov, kar je pripomoglo k skorajšnji podvojitvi kapitala družbe, ki sedaj znaša 146,4 milijona evrov. Ta rezultat pomeni tudi, da je družba ekonomsko dobičkonosnost kapitala dvignila na 24,7 %, kar je bistveno nad zahtevano mejo, ki je bila postavljena pri 8%. Zaradi presežene likvidnosti so lahko v DUTB med letom izvedli več predčasnih poplačil dolga, na koncu leta pa so poplačali tudi zadnji dve preostali obveznici, izdani ob prenosu sredstev na DUTB. Načrtovane odhodke so znižali zaradi refinanciranja dela poplačila, pri katerih so sedaj pogoji veliko ugodnejši kot so bili v preteklosti. S tem je družba dosegla tudi večjo fleksibilnost pri prihodnjem upravljanju dolga.

S svojim poslovanjem je imela družba pozitiven vpliv na zmanjšanje primanjkljaja države in samo konsolidacijo javnih financ. V DUTB so v izjavi za javnost še zapisali, da je revizijo računovodskih izkazov za poslovno leto 2017 opravila revizijska družba KPMG Slovenija, d.o.o.. Omenjena družba je tako 23. 4. 2018 izdala mnenje brez pridržka. Že naslednji dan je revidirano letno poročilo obravnaval Upravni odbor družbe in ga posredoval v sprejem Vladi Republike Slovenije.

Vir: DUTB