Letos lahko ob evropskem tednu trajnostnega razvoja vidimo kakšni cilji so v ospredju tega razvoja v prihodnje

Letos evropski teden trajnostnega razvoja poteka med 30. majem in 5 junijem, evropski teden trajnostne energije pa med 4. junijem in 8. junijem. Zaradi tega se je Statistični urad Republike Slovenije odločil, da bo predstavil nekaj izbranih kazalnikov ciljev trajnostnega razvoja in podatkov o energiji, ki jo v Sloveniji pridobivamo iz obnovljivih virov.

Evropski teden trajnostnega razvoja letos poteka že četrto leto zapored. Tudi letos želijo organizatorji podpreti projekte, dejavnosti in dogodke, ki spodbujajo trajnostni razvoj in hkrati ozaveščajo prebivalstvo o ciljih trajnostnega razvoja, ki izhajajo iz Agende 2030 za trajnostni razvoj. Agenda je bila soglasno sprejeta na vrhu Organizacije združenih narodov o trajnostnem razvoju, ki je potekala 25. septembra 2015. Sama agenda na uravnotežen način povezuje tri dimenzije trajnostnega razvoja – ekonomsko, socialno in okoljsko in jih prepleta skozi 17 ciljev trajnostnega razvoja, ki jih bo potrebno uresničiti do leta 2030.

Za ta namen je Statistični urad Republike Slovenije decembra 2017 pripravil spletno stran, na kateri so dostopni kazalniki trajnostnega razvoja v Sloveniji. S tem želijo doseči, da bi bila javnost ozaveščena o napredku pri doseganju ciljev trajnostnega razvoja in jo obenem tudi ozaveščati o pomembnosti takega razvoja.  Tako lahko vsak posameznik spremlja podatke in trende, v kolikšni meri smo se doslej že približali zastavljenim ciljem. Prav tako je tudi mogoče dosežene vrednosti kazalnikov posameznih držav primerjati preko spletne strani Eurostata.

Naštejmo nekaj ciljev tega programa: odprava revščine (18,4 % je bila stopnja revščine leta 2016), odprava lakote , zdravje in dobro počutje, kakovostno izobraževanje (leta 2017 je bilo 92 % otrok vključenih v predšolsko izobraževanje).

Evropski teden trajnostnega razvoja se deloma prekriva tudi z evropskim tednom trajnostne energije, ki bo potekal od 4. do 8. junija 2018. Letos so si organizatorji za vodilno misel vseh dogodkov na evropski ravni v tem tednu postavili »Prevzemimo vodilno vlogo pri prehodu na čisto energijo«. Ob tem je Statistični urad Republike Slovenije prestavil tudi podatke o tem koliko energije smo v Sloveniji leta 2016 pridobili iz obnovljivih virov. Iz obnovljivih virov smo pridobili v letu 2016 17 % energije. Najpogostejši obnovljivi vir je les, ki predstavlja 54, 1 % vse energije iz obnovljivih virov, sledijo hidroelektrarne s 34,4 %, geotermalna energija s 5 %, bioplini z 2,7 %, sončna in vetrna energija z 2,1 % ter tekoča biogoriva z 1,7 %.

Vir: SURS