Nevarnosti pitja alkohola v času nosečnosti za razvoj otroka

Foto: pixabay.com
Celje 11. september 2020 – Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je ob mednarodnem dnevu ozaveščanju o škodi, ki jo lahko povzroči pitje alkohola med nosečnostjo – dan fatalnega alkoholnega sindroma (FAS) – 9. septembera opozorila na nevarnost tega početja. V Sloveniji omenjeni mednarodni dan obeležujemo od leta 2014. NIJZ želi s tem širšo javnost spodbuditi k odgovornemu odnosu do pitja alkohola in nosečnosti ter tako preprečevati posledice, ki jih ima lahko pitje alkohola v času nosečnosti za otroka. Govorimo o tako imenovanem spektru fetalnih alkoholnih motenj (FASD od angl. Fetal Alcohol Spectrum Disorders).
Pitje alkoholnih pijač v času nosečnosti lahko namreč trajno škoduje otroku, saj alkohol vpliva na razvoj njegovih možganov in telesa. Na NIJZ opozarjajo, da lahko z zanesljivostjo trdijo, da je FASD popolnoma preprečljiv – če otrok med nosečnostjo ni izpostavljen alkoholu, se FASD ne more razviti.

Kaj vemo o alkoholu in nosečnosti?

Ob tem mag. Marjetka Hovnik Keršmanc z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) poudarja: »Tudi manjša količina alkohola lahko škodi še nerojenemu otroku. Danes vemo, da so razlike med posamezniki v ranljivosti na alkohol povzročene z genetsko dovzetnostjo. Za žensko brez genetske dovzetnosti, morda en kozarec vina ne povzroči večje škode. Pri ženski z genetsko dovzetnostjo pa je lahko že en kozarec vina dovolj, da škodi otroku

Vse podrobnosti pasti pitja alkohola v času nosečnosti, si lahko preberete na priloženi povezavi: https://www.nijz.si/sl/spodbujajmo-nosecnost-brez-alkohola-saj-je-tako-za-mamo-in-njenega-otroka-najvarneje-dan-fetalnega.

M.I.