Poslanci izglasovali solidarnostni dodatek v višini 150 evrov za 710 tisoč upravičencev

Foto: DZ RS

Včeraj so poslanci glasovali o predlogu Vlade Republike Slovenije in Ministrstva za infrastrukturo, da se najbolj ranljivim skupinah zaradi visokega dviga cen energentov nameni energetski solidarnostni dodatek. Vlada je tako predvidevala, da se približno 750 tisoč osebam nameni 150 evrov solidarnostnega dodatka.

Predlog je včeraj dobil podporo 46. poslancev, eden pa je glasoval proti. “Predlog zakona o nujnih ukrepih za omilitev posledic zaradi vpliva visokih cen energentov, ki prinaša pomoč slovenskemu prebivalstvu in gospodarstvu, je bil na izredni seji državnega zbora sprejet,” je na Twitterju ob tem zapisal poslanec SDS Jure Ferjan.

Ferjan je ob tem še zapisal, da bo tako 710 tisoč upravičencev na svoj račun prejelo 150 evrov solidarnostnega dodatka.

Do socialnovarstvenega dodatka iz 67. člena Zakona o dodatnih ukrepih za preprečevanje širjenja, omilitev, obvladovanje, okrevanje in odpravo posledic covida-19, ki je za prejemnika za mesec december 2021 znašal tisoč evrov ali manj. Upravičenci do nadomestila za invalidnost za mesec 2021 po zakonu, ki ureja socialno ločevanje invalidov; prejemniki denarne socialne denarne pomoči ali varstvenega dodatka za mesec december 2021, upravičenci do otroškega dodatka od 1. do vključno 6. dohodninskega razreda za mesec december 2021; upravičenci do dodatka za veliko družino za leto 2021 in rejniki, ki so imeli v decembru 2021 sklenjeno vsaj eno rejniško pogodbo v skladu z določbami zakona, ki ureja izvajanje rejniške dejavnosti; upravičenci, ki so upravičeni do dodatka za veliko družino za štiri ali več otrok za leto 2021.

Vlada ocenjuje vrednost ukrepa na 106,5 milijona evrov, solidarnostni dodatek pa naj bi upravičenci dobili izplačan 15. aprila 2022. Vlada bo sredstva zagotovila iz sklada za podnebne spremembe. Poleg omenjenega solidarnostnega dodatka naj bi vlada zagotovila tudi začasno oprostitev prispevka za zagotavljanje in podporo proizvodnji električne energije v proizvodnji z visokim izkoristkom in obnovljivimi viri za gospodinjstva in odjemalce nizkonapetostnih omrežij.

Poleg tega so poslanci včeraj sprejeli tudi zakon o ukrepih za omilitev posledic dviga cen energentov v gospodarstvu in kmetijstvo. V tem primeru bodo do pomoči upravičeni vsi gospodarski subjekti in kmetje, ki se jim je v letu 2022 cena energije v primerjavi z letom 2021 povečala za vsaj 40-odstotkov. Upravičenci bodo lahko prejeli od 30 do 2 milijona evrov. Šlo naj bi za okoli 40.500 upravičencev, vlada pa bo zato namenila okoli 70 milijonov evrov.

Vir: Nova24TV