“Jaz osebno občudujem policiste, da se v mnogih provokacijah odzivajo modro, pametno in preudarno. Kar je tudi prav. To se od njih pričakuje in je prav, da se potegne ena meja, na kak način se bodo stvari dovolile in od kod naprej je nedopustno. Nasilje je potrebno zaustavljat. Do zdaj, kar smo videli, ne bi imel nobene pripombe na izvajanje njihovega dela. Želim jim še naprej profesionalno opravljanje dela,” ocenjuje delo slovenske policije na petkovih protestih profesor na Fakulteti za družbene vede dr. Vladimir Prebilič.

Ena najbolj vročih tem ta hip so protesti po svetu. Tudi v Sloveniji potekajo neprekinjeno že šest tednov. Če odštejemo grožnje s smrtjo na transparentih, namerno kršenje zakonodaje ter druge provokacije, so ti potekali relativno mirno, brez posebnih ekscesov. Šele na zadnjem protestu je prišlo do poskusa podiranja in preboja varnostne ograje, sedem ljudi je policija prijela in popisala. Toda vedno več je indicev, da bi jih radi predstavniki Antife in drugih skrajnih levih gibanj spremenili v nasilni spektakel. Tega se boji tudi ena izmed organizatork petkovih nezakonitih protestov Tjaša Prošek, ki trdi, da protesti ne bodo potekali več mirno. “Nasilništvo vemo, da moremo obravnavati in preprečiti, da se razmahne. Razmah nasilništva pa pomeni velike težave za družbo,” nam zaupa strokovnjak za varnostna vprašanja dr. Vladimir Prebilič.

Profesor na Fakulteti za družbene vede se strinja, da je protest temeljna pravica posameznika in skupnosti v demokratičnih državah. Strinja se, da bi moral vsak protest potekati na miren, normalen in predvsem varen način, da državljan izrazi svoje nestrinjanje. Kadar pa gre za nasilne proteste, ki ogrožajo lastnino in življenje vseh, pa ta stvar ni sprejemljiva, ne glede ali počne nasilna dejanja Antifa ali kdo drug. “Nasilje moremo vedno obsojati. Nasilje ni tisto, po čemer bi posegali. Dobro vemo, kako ta stvar eskalira,” nam današnjo situacijo opiše Prebilič.

Avtor Luka Perš, več lahko preberete tukaj.