Večje število ministrstev pod Golobom ne pomeni več ministrstev ampak krepitev le-teh. Stroške boste vseeno nosili davkoplačevalci

Foto: Zajem zaslona (RTV Slovenija)

Strokovnjaki so v preteklosti opozarjali, da je za Slovenijo dovolj 10 ministrstev, čemur sta se najbolj približala Janez Drnovšek in Janez Janša. Janez Drnovšek je znižal število ministrstev iz 16 na 14, Janez Janša pa v svojem drugem mandatu iz 12 na 11. V naslednjih letih se je število teh povečevalo in danes smo imeli 14 ministerstev in tri brez resorja. Sedaj, ko oblast prevzema Robert Golob pa je napovedal, da bo ustanovil še dodatna štiri, kar pomeni kar 21 ministrstev. “Nova vlada bo torej imela kar 21 ministrstev, kar je trikrat več, kot jih ima švicarska, ki jih ima sedem,” je izpostavil nekdanji minister za gospodarstvo Matej Lahovnik. Vse te napovedi bodo državljane drago stale.

Pri tem je zanimivo kako nekateri mediji branijo te poteze Goloba in napovedujejo, da takšno povečanje ministrstev pomeni krepitev, ne govorijo pa o povečanju števila ministrstev. Golob pri tem navaja, da bodo nova ministrstva namenjena podnebni politiki, digitalizaciji in regionalnem razvoju ter medgeneracijski solidarnosti. Ob tem se upravičeno zastavlja vprašanje, če to ni samo namen, da se vključi propadle KUL kadre in se jim zagotovi zaposlitve.

Pri tem je zelo zanimivih nekaj števil, ki jih glede števila prebivalcev in števila ministrstev navaja Nova 24TV.  “Francija: 67 mio prebivalcev, 16 ministrstev; Švedska: 10 mio prebivalcev, 11 ministrstev; Madžarska: 10 mio prebivalcev, 8 ministrstev; Avstrija: 8,5 mio prebivalcev, 12 ministrstev … Slovenija: 2 mio prebivalcev, 21 ministrstev,” je izpostavila državna sekretarka službe za razvoj in kohezijsko politiko Monika Kirbiš Rojs. 

Ekonomist Matej Lahovnik je ob tej novici povedal, da bo imela s tem Slovenija kar 3 krat več ministrstev kot Švica. “Me prav zanima, katere kadre bodo zaposlili na “ministrstvu za podnebje”, ker to bodo najbolje plačani uslužbenci za afne guncat,” je dejal Zmago Jelinčič Plemeniti.

Takšno povečanje števila ministrstev pomeni tudi povečanje števila zaposlenih, kar pomeni dodatne plače v javnem sektorju, ki pa jih bodo seveda morali zagotoviti davkoplačevalci.

Vir: Nova24TV in Twitter