(Video) Evropsko sodišče za človekove pravice odločilo, da lahko države razpustijo stranke, ki se ne distancirajo od komunističnih strank. Kaj to pomeni za stranke v Sloveniji, ki se z njimi želijo poenotiti?

Foto: Nova24TV

Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je odločilo, da lahko države razpustijo ali zavrnejo registracijo strank, ki se ne distancirajo od nekdanjih komunističnih strank. Sodišče takšno potezo razume kot nujno za demokratično družbo. Zelo zanimivo bo sedaj videti kakšna bo reakcija predvsem tranzicijske levice v Sloveniji, ki ne samo, da ni sposobna komunizma priznati kot enega od totalitarnih sistemov, ampak se celo želijo poenotiti z njim.

Kot poroča Nova24TV je sodba izdana na podlagi tožbe, ki jo je leta 2015 vložila Komunistična partija Romunije, ker država ni želela registrirati stranke. Po njihovem mnenju je država s tem kršila klavzulo o svobodi izražanja ter svobodi zbiranja in združevanja iz Konvencije o varstvu človekovih pravic.

Sedaj je ESČP pritrdil Romuniji kot državi, ki je zatrjevala, da z registracijo takšne stranke obstaja resnična nevarnost, da bi Komunistična partija Romunije spodkopavala demokratične vrednote, saj se nikoli ni distancirala od romunske komunistične stranke.

Kaj to pomeni v Sloveniji?

Kot je znano se v Sloveniji za pravne naslednike Komunistične partije razglašajo v stranki SD, kaj je v Državnem zboru tudi javno povedal njihov poslanec Marko Koprivc. Po poročanju Planet TV bi lahko omenjena sodba povzročila tudi težavo stranki Levica, saj ima v svojem programu zapisano z ustavo zajamčeno pravico do zasebne lastnine in podjetništva.

Bodo omenjene stranke sedaj sposobne komunizem označiti za totalitarni sistem in se distancirati od njega?

Vir: Nova 24TV in Twitter