Za ohranjanje in razvoj kmetijstva in podeželja Mestna občina Celje namenila 100.000 evrov nepovratnih sredstev

Foto: pixabay.com

Na spletni strani Mestne občine Celje je objavljen javni razpis za sofinanciranje ukrepov ohranjanja in spodbujanja razvoja kmetijstva ter podeželja. Občina je iz občinskega proračuna za leto 2020 namenila 100.000 evrov nepovratnih finančnih spodbud, za katere lahko upravičenci vlogo oddajo do 13. marca 2020.

Celjska občina je v izjavi za javnost navedla, da so se za omenjeni ukrep odločili, ker se zavedajo, da so mladi prevzemniki kmetij generatorji gospodarskega razvoja in predstavljajo prihodnost slovenskega kmetijstva. Usmerjeni so v trajnostno naravnano kmetijstvo in v pridelavo oziroma predelavo kakovostne hrane z višjo dodano vrednostjo.  Kljub temu, da so inovativni in da vlagajo v znanje, se pri svojem delu srečujejo s številnimi izzivi. Eden od teh je tudi prilaganje kmetijstva na podnebne spremembe.

V izjavi za javnost so navedli, da je na področju Mestne občine Celje okoli 390 kmetij. Po podatkih Kmetijskega gozdarskega zavoda Celje prevladujejo majhne kmetije, saj kmetje obdelujejo v povprečju od 3 do 5 hektara kmetijskih zemljišč, kar je manj od slovenskega povprečja, ki znaša 6,8 hektara. Od 390 kmetij je kar 220 dopolnilnih, 100 je mešanih in 25 čistih. 40 kmetij je ostarelih ali neaktivnih. Glavna kmetijska dejavnost je govedoreja (reja krav molznic, krav dojilj in pitanje govedi). Večina poljedelske proizvodnje je vezana na pridelavo krme za živino, medtem ko so vse ostale kmetijske panoge slabše zastopane. Skoraj polovica vseh kmetij (43 odstotkov) v Mestni občini Celje leži na območjih s težjimi naravnimi dejavniki za kmetovanje. Posledica tega je dražja kmetijska pridelava in nekonkurenčnost na trgu.

Celjska občina v zadnjih letih v ta namen tudi povečuje omenjena nepovratna sredstva. V letu 2018 so tako za to področje namenili 45.000 evrov, tako lani kot letos pa je za ta namen predvidenih 100.000 evrov nepovratnih sredstev za to področje. Iz tega naslova je občina lani kupila tudi sejalnico travinj v vrednosti 29.000 evro. Z omenjeno napravo opravlja zunanji izvajalec prav tako pa je pod določenimi pogoji na voljo vsem kmetijskim gospodarstvom v občini.

M.I.