V Državnem zboru je bil na včerajšnji dan sprejet rebalans državnega proračuna. Z njim se odhodki zvišajo za tri milijarde evrov, medtem ko bodo prihodki bistveno manjši kot je bilo doslej načrtovano. V državni blagajni bo tako ob koncu leta kar rekordnih 4,2 milijarde evrov primanjkljaja.
Premier Janez Janša in minister za finance Andrej Šircelj sta rebalans poslanskim kolegom predstavila v torek. Ob tem sta se oba strinjala z dejstvom, da je primanjkljaj, ki je bil v načrtu, in ki v deležu BDP znaša 9,3 odstotka, visok, vendar pa se je ob tem potrebno zavedati dejstva, da gre za posledico visokih izdatkov za lajšanje posledic epidemije novega koronavirusa. Ob tem je finančni minister še zatrdil, da si ga bo vladna koalicija v prihodnjem obdobju prizadevala zmanjšati, da bi naposled dosegli presežek. Po novih načrtih naj bi odhodki znašali 13,4 milijarde evrov, prihodki pa bodo nižji za 1,6 milijarde evrov in bodo skupaj znašali 9,2 milijarde evrov, poroča STA.
Gre za posledico upada potrošnje, nižje zaposlenosti in slabših poslovnih rezultatov podjetij. V lanskem letu v novembru sprejeti proračun za leto 2020 je sicer predvideval presežek, a bo državno blagajno prizadel primanjkljaj v vrednosti več milijard evrov. Država ima namreč zaradi pandemije visoke stroške, zato se zadolževanje povečuje. Namesto okoli 1,6 milijarde evrov, je v letošnjem letu za izvrševanje državnega proračuna potrebno finančno vlagati v višini okoli 7,3 milijarde evrov. Tako piše v noveli zakona o izvrševanju proračuna, ki ga je bil v DZ potrjen skupaj z rebalansom. Od tega se je Slovenija zadolžila za skoraj 2,2 milijarde evrov.
Avtor Domen Mezeg, več lahko preberete tukaj.