Današnja epidemiološka slika: Včeraj je bilo opravljenih relativno veliko testov, kar 6587. Potrjenih je bilo 1609 primerov, kar pomeni, da je delež pozitivnih testov znašal 24,4 %. Bolnišnično oskrbo potrebovalo 22 več COVID-19 pacientov kot v sredo, in sicer 1324. Intenzivno nego je potrebovalo 206 pacientov, kar je kar 9 pacientov manj kot dan prej. Iz bolnišnic je bilo skupaj odpuščenih 98 pacientov. Tudi včeraj smo v Slovenij imeli veliko smrti, in sicer je v bolnišnicah, DSO in socialnovarstvenih zavodih umrlo 48 oseb.

Uradni govorec Jelko Kacin je ob tem ponovno izpostavil, ostajajo regije v vzhodnem delu države tiste, ki imajo najvišjo 14-dnevno incidenco na 100.000 prebivalcev, a večja žarišča se pojavljajo tudi na Primorskem. Število primerov se še vedno povečuje v Domovih za starejše, še najprej ostaja izredno visok tudi pritisk na bolnišnice.

V nadaljevanju je predstavnica Zdravstvenega inšpektorata Deana Potza, ki je predstavila skupno tedensko poročilo skupnih inšpekcijskih služb. Skupno število opravljenih nadzorov v navedenem obdobju je bilo 2.254. Izrečenih je bilo 35 prekrškovnih sankcij v skupni vrednosti 28.800 evrov, še 246 opozoril in 77 upravnih ukrepov. Samo Zdravstveni inšpektorat je v minulem tednu opravil opravljenih nadzorov v zvezi z obvladovanjem COVID-19 je bilo 1.338. Izrečenih je bilo 27 prekrškovnih sankcij po ZP-1 v skupni vrednosti 14.800 evrov, dodatno pa tudi 170 opozoril in 3 upravni ukrepi. V gostinstvu je bilo opravljenih 198 nadzorov. Izrečene so bile 3 kazni za prekrške v skupni vrednosti 6.400 evrov ter izdani 2 odločbi o prepovedi opravljanja dejavnosti. V trgovinah je bilo opravljenih 197 nadzorov, izrečena pa ena kazen za prekršek v vrednosti 400 evrov.

Poudarila pa je tudi, da inšpektorji poročajo o primerih zbiranja staršev in otrok iz različnih družin na igriščih in odprtih športnih objektih. Opozorila je, da takšno zbiranje ni dovoljeno, ter pozvala javnost, da za rekreacijo na zelenih površinah naj bo poskrbljeno tako, da so skupaj le člani istega gospodinjstva.

Ob koncu je uradni govorec javnost še enkrat pozval k doslednemu spoštovanju samozaščitnih ukrepov. Poudaril je, da bo Vlada pripravila načrt sproščanja ukrepov, a do sproščanja bo lahko prišlo le ob postopnem izboljševanju epidemioloških razmer in predvsem razmer v bolnišnicah.

Sladič: Samo če opozorila policistov ne zaležejo, izvedemo represivne ukrepe

Višji inšpektor Alojz Sladič je na novinarski konferenci poudaril, da Policija kljub stalnemu nadzoru in visokim globam še vedno dnevno zaznavamo veliko kršitev, ne le posameznikov temveč tudi pravnih oseb ali oseb, ki samostojno opravljajo dejavnost. V novembru so policisti v povprečju dnevno opravili več kot 2.400 nadzorov različnih krajev glede izvajanja oz. upoštevanja določb vladnih odlokov. Občani so policiji prijavili 852 kršitev, policisti pa so ugotovili tudi 6.310 kršitev, samo v zadnjem tednu skoraj dva tisoč.

V nadaljevanju je povedal, da je mejna policija od 1. novembra dalje izdala 5.742 potrdil o napotitvi oseb v karanteno na domu, od tega 860 mladoletnim osebam. Ob tem je poudaril, naj gredo ljudje na pot (čez mejo), le ko gre za nujna in neodložljiva potovanja in naj imajo pri sebi dokazila, da izpolnjujejo katero od izjem odlokov (ali glede omejitve gibanja ali prehajanja mej).

Napovedal je tudi, da bo policija ta konec tedna na območju celotne države na avtocestah in hitrih cestah vzpostavila nadzorne točke, na katerih se bo izvajal celovit nadzor cestnega prometa, vključno s preverjanjem namen potovanja udeležencev v prometu oziroma spoštovanje prepovedi gibanja med občinami.

Če zaznate družinsko nasilje, ga prijavite

Ob koncu je Sladič pozval javnost, naj ob morebitni zaznavi družinskega nasilja, le-to prijavi. Poziv je namenjen žrtvam, pa tudi vsem tistim, ki za nasilje vedo, saj bodo lahko s takšnim odgovornim ravnanjem pripomogli k zaustavitvi nasilja. Poudaril je, da se policija tudi v teh razmerah odziva na klice oziroma prijave ter izvaja potrebne ukrepe za zaščito žrtev in obravnavo nasilnežev, saj se zaveda dejstva, da so žrtve nasilja v času epidemije še v težjem položaju – verjetnost izbruha ali stopnjevanja nasilja je večja, po drugi strani pa imajo oteženo možnost prijave ali iskanja ustrezne pomoči.

Delovanje Splošne bolnišnice Trbovlje v razmerah epidemije je predstavila direktorica Splošne bolnišnice Trbovlje dr. Romana Martinčič. Povedala je, da so v bolnišnici vzpostavili dva covid oddelka s 34 posteljami, kar predstavlja 26 odstotkov vseh bolnišničnih kapacitet. Od razglašene epidemije so obravnavali skupaj 115 covid bolnikov, 28 jih je umrlo. Tako navadne kot intenzivne postelje imajo večinoma ves čas v celoti zasedene, poleg tega so že imeli vdor virusa v belo cono: trenutno koronavirus preboleva 32 zaposlenih, kar je približno devet odstotkov vseh zaposlenih v bolnišnici.

Vir: Vlada RS