Pred prihajajočimi državnozborskimi volitvami je mogoče opraviti primerjavo med dvema vladama, ki sta državo “upravljali” v zadnjem štiriletnem mandatu. S tem je mogoče najbolj konkretno pokazati katera vlada dejansko vodi socialno politiko in katera vlada to počne samo z besedami.
V tedniku Demokracija so pripravili nekaj grafik, ki prikazujejo dejansko primerjavo dela vlade Janeza Janše in Marjana Šarca na področjih, ki se dotikajo ljudi povsem osebno. Zadnja objavljena grafika tako prikazuje povprečno bruto plačo v III. četrtletju. V času vlade Janeza Janše je ta kljub epidemiji znašala 1.904,62 evra, v času vlade Marjana Šarca je ta znašala 1.741,70 evra.
Ko smo že ravno pri plačah, je dobro, da se ustavimo še pri stopnji brezposelnosti in primerjavi med obema vladama. V času vlade Janeza Janše smo dosegli najnižjo stopnjo brezposelnosti, in sicer 3, 9 %. Pri tem ne smemo pozabiti, da vlada Janeza Janše ves čas deluje v času epidemije. Stopnja brezposelnosti leta 2019, ko je vlado vodil Marjan Šarec, je znašala 7,4 %.
Od delavcev pojdimo še na nekaj števil, v katerih se lahko prepoznajo upokojenci. Najprej omenimo višino pokojnine za polno delovno dobo, ki v času vlade Janeza Janše znaša 620 evrov, leta 2019, ko je vlado vodil Marjan Šarec, je ta znašala 530 evrov.
Kaj pa pokojninska osnova?
Tudi v tem primeru številke govorijo v korist trenutne vlade. Leta 2021, ko vlado vodi Janez Janša najnižja pokojninska osnova znaša 947,69 evra, na drugi strani je ta leta 2019 v času Marjana Šarca znašala 858,46 evra.
V času epidemije so se velike težave pokazale tudi pri oskrbi starejših, zato je dobro, da se pogleda tudi v sredstva namenjena, za oskrbo starejših. Kot izhaja grafa, ki so ga pripravili v Demokraciji, so vlaganja v oskrbo starejših pod levimi vladami bila zelo zanemarljiva. Trenutna vlada je to politiko popolnoma spremenila in samo v letu 2020 namenila za to področje bistveno več kot vse leve vlade od leta 2014 do 2020 skupaj.
Če vas te številke niso prepričale vam naslednjič predstavimo še nekaj številk, ki kažejo primerjavo med obema vladama na področju vlaganj v različne projekte.
Celotne grafike so vam na voljo tukaj.
Vir: Demokracija