Predsednik vlade Janez Janša se je danes na Brdu pri Kranju udeležil 16. Vrha slovenskega gospodarstva z naslovom “Horizonti prihodnosti”, na katerem je bil uvodni govorec. Zbrane sta uvodoma nagovorila tudi predsednik Gospodarske zbornice Slovenije Tibor Šimonka in v video nagovoru predsednik ukrajinske gospodarske zbornice Gennady Chyzhykov.
Gospodarstveniki so na vrhu razpravljali o nujnih ukrepih na štirih ključnih področjih kratkoročnega in srednjeročnega razvoja Slovenije: zeleni načrt in digitalna transformacija; reindustrializacija – z raziskavami, kadri in viri; povezljivost – družbena, transportna, mednarodna; ter vloga države in finančnega sistema.
Predsednik vlade Janez Janša se je v uvodnem govoru gospodarstvenikom zahvalil za vso solidarnost in zbiranje pomoči za Ukrajino. “To ni zgolj neka vrednota solidarnosti, je tudi nekaj, kar prispeva k temu, da bodo vztrajali in, da bo v Ukrajini zavladal mir. Mir pa bo zavladal takrat, ko bo Ukrajina dovolj močna, da zaustavi agresijo. Za to ni potrebno samo orožje in materialna sredstva, najbolj pomembno je upanje.” Upanje je bilo tisto, ki je bilo ključno tudi v vojni za Slovenijo, je dejal predsednik vlade.
“V zadnjih dveh letih ste dokazali, da zmorete tudi v kriznih razmerah.” Predsednik vlade se je ob tem zahvalil gospodarstvenikom za uspešen boj v času pandemije. “Številke, ki jih je navajal predsednik Gospodarske zbornice Slovenije za lansko leto so dobre in so med dobrimi tudi v Evropski uniji. Realna rast v lanskem letu je nadoknadila padec iz leta 2020, ustvarjene so bile razmere za to, da tudi v letošnjem letu, kot kažejo podatki za prve mesece, rastemo.”
Predsednik vlade je v govoru dejal, da bo v naslednjih dneh in tednih na evropskem nivoju sprejetih več ukrepov, ki bodo vplivali na stabilizacijo cen, še posebej električne energije, dobavnih verig in logističnih poti. “S tega vidika lahko z zmernim optimizmom pričakujemo izboljšanje razmer.”
V govoru se je predsednik vlade zahvalil za pripravo dokumenta “Horizonti prihodnosti” in za pogumne predloge, “ki kažejo na samozavest slovenskega gospodarstva”. V nadaljevanju govora je pokomentiral štiri ključne stebre kratkoročnega in srednjeročnega razvoja Slovenije.
Glede zelenega prehoda in digitalizacije je predsednik vlade dejal, da se lahko obstoječim energetskim virom odpovemo tisti trenutek, ko bodo zagotovljeni novi. Digitalizacija pa je, kot je dejal predsednik vlade nekaj, kar se prepleta z vsem. “Bolj realne podatke imamo v bolj kratkem času, lažje se odločamo. Bolj natančni so ti podatki, lažje so naše odločitve.” Zahvalil se je za delo strateškega sveta za digitalizacijo in Službi vlade za digitalno preobrazbo. Glede povezljivosti je predsednik vlade dejal, da imajo predlogi, ki so jih gospodarstveniki predlagali v dokumentu “Horizonti prihodnosti”, realno podlago. V govoru je poudaril tudi pomen vseživljenjskega učenja ter opozoril, da vlada v zadnjih dveh letih ni imela dovolj časa, da bi na zakonodajnem področju sprejela vse tisto, kar je predlagal strateški svet za debirokratizacijo, sprejet je bil le prvi paket predlogov za debirokratizacije, ki marsikaj poenostavlja in rešuje. Kar se tiče virov financiranja, je predsednik vlade dejal, da mnogi načrti zaradi skoka cen terjajo dodatne vire. “Sposobni jih bomo zagotavljati, če se bo trenutna rast nadaljevala.” V lanskem letu smo imeli 8,1% realno rast, nominalna rast pa je znašala 11 %. Ob tem je dodal, da ne bo problemov, če bomo ta tempo gospodarske rasti nadaljevali. “Verjamem, da bomo ali bodo odločevalci v prihodnjih letih naredili vse s svoje strani, prav tako pa tudi vi, ki ste za krmilom. V kriznih časih ste dokazali, da se da. Kje bi bili, če bi bili časi normalni.”
Predsednik vlade se je gospodarstvenikom zahvalil za pogum v zadnjih dveh letih ter jim zaželel, da ga ohranijo tudi v prihodnje. Zahvalil se jim je tudi za predloge, ki so v kriznih časih pandemije vladi pomagali sprejemati bolj realne odločitve, ter čestital predsedniku Gospodarske zbornice Slovenije za pogumne predloge v strateškem dokumentu “Horizonti prihodnosti”.