Včeraj je potekalo predvolilno soočenje na Kanalu A, ki se ga je v imenu Slovenske demokratske stranke udeležil podpredsednik SDS, Aleš Hojs. Predstavniki strank so razpravljali o razmerah na slovenski medijski sceni, stanju v pravosodju in pravne države nasploh ter kadrovanju. Na soočenju so sicer sodelovali še predstavniki strank NSi, Povežimo Slovenijo, LMŠ, SD in Levice.
Soočenje se je začelo z debato o stanju medijske svobode v Sloveniji. Voditelj oddaje je izpostavil poročilo Ameriškega »State Departmenta« oz. ameriškega zunanjega ministrstva, na katero se je podpredsednik SDS odzval, da je bil v preteklih dveh letih deležen množice lažnivega poročanja in da živimo v novi dobi, v kateri se lahko politiki odzovejo na lažniva poročanja medijev na družbenih omrežjih, kot je Twitter. Izpostavil je tudi politično pristranskost novinarjev. »Novinarji so v pretežni meri še vedno instrumentalizirani s strani kolegov bivše levice,« je bil jasen. Demantiral je tudi izjavo voditelja soočenja, da se doslej v Sloveniji še nobenemu novinarju ni skrivilo lasu. Tu je spomnil na incident, ko je raper in politični aktivist napadel snemalca novinarske hiše Nova24TV in mu ukradel kamero. V času protestov se je zgodil še en napad na t. i. novinarja »svobodnjaka«. Krivca so sicer policisti kasneje našli.
Aleš Hojs: RTV SLO je leta in leta vodil nekdanji šef Komunistične partije Slovenije
V okviru te debate je spregovoril še o programski uravnoteženosti Radiotelevizije Slovenija. Sogovorniki na levi strani so se v svojih razpravah osredotočali na trenutno sestavo programskega sveta. Na argumente strank politične levice je odgovoril jasno: »Leta in leta je to televizijo vodil nekdanji šef Komunistične partije Slovenije. Gospod Janez Kocjančič je bil predsednik programskega sveta.« Ob tem je še navrgel, da je trenutno na čelu programskega sveta politično neangažirana oseba in da je sedaj zaradi tega »cel halo«.
Nato je debata tekla o obvladovanju epidemije iz vidika pravne države in medijskega poročanja. Aleš Hojs je tudi na tej točki izpostavil, da so mediji tudi tu poročali neuravnoteženo. Med drugim je izpostavil primer, ko naj bi po poročanju medijev policisti odvedli domnevno miroljubne protestnike, ki so brali Ustavo, medtem ko so v svojem poročanju izpustili del, ko so ti protestniki začeli preskakovati ograjo, ki je bila tam postavljena zaradi zavarovanja območja.
“KPK je slepo črevo družbe”
Debata je tudi tekla o poročilu KPK o poteku nabav medicinske opreme v času epidemije in v času, ko je nekdanji predsednik vlade Marjan Šarec zapustil popolnoma prazna skladišča medicinske opreme. Notranji minister Hojs je povedal svoje načelno mnenje o KPK. V začetku razprave je spomnil, da ga je v času tega mandata stranka Levica obtožila, da je s prodajo parcele pridobil protipravno premoženjsko korist in da ga je KPK oprala kakršnihkoli indicev krivde. Ne glede na to je dejal, da je KPK nepotreben organ, slepo črevo slovenske družbe. »Potrebno je okrepiti tožilstvo, policijo, narediti finančno policijo, ne pa nekega političnega organa, ki daje načelna mnenja,« je bil jasen.
.@aleshojs: KPK vztraja, da bi na podlagi njihovih mnenj morali odstopati ministri. To je nesprejemljivo. Gre za nepotrebno slepo črevo v naši družbi. Potrebno je okrepiti tožilstvo, policijo, narediti finančno policijo, ne pa nekega političnega organa, ki daje načelna mnenja. pic.twitter.com/oXPy2YLa1C
— SDS (@strankaSDS) April 16, 2022
V zaključnem delu soočenja je bilo govora o vladnih imenovanjih. Voditelj je izpostavil imenovanje Valentina Hajdinjaka na čelo družbe DARS in imenovanje Francija Matoza na čelo DUTB in Luke Koper. Tako predstavnik NSi minister Andrijanič, kot podpredsednik SDS Hojs sta se strinjala, da je pri imenovanjih bistvena kakovost kadra. Hojs je ob tem še dodal, da je Slovenija majhna, zaradi česar zelo hitro naletiš na sorodstvene ali prijateljske vezi.
Pred zaključkom oddaje je še povedal, da je bila prav vlada Janeza Janše tista, ki je omejila v koliko različnih nadzornih svetov je lahko imenovan posameznik. Kot je dejal, je stranka SDS tudi edina, ki ima zapisano v statutu, da ne more nihče, ki znotraj stranke opravlja kakšno funkcijo, biti imenovan v nadzorni svet.