Pred začetkom Gasilske olimpijade Celje 2022, ki jo bodo v Celju gostili od 17. do 24. julija, so včeraj v sodelovanju z Gasilsko zvezo Slovenije in Gasilsko zvezo Celje pripravili novinarsko konferenco, na kateri so predstavili potek priprav in tekmovalni ter bogat spremljevalni program. Na novinarski konferenci so sodelovali predsednik Gasilske zveze Slovenije Janko Cerkvenik, poveljnik Gasilske zveze Slovenije Franci Petek, župan Mestne občine Celje Bojan Šrot in predsednik Gasilske zveze Celje Sašo Farčnik.
»V Celju smo zelo veseli in ponosni, da se je Gasilska zveza Slovenije odločila ta velik mednarodni dogodek organizirati v našem knežjem mestu. To je za nas priznanje za dobro delo naših prostovoljnih gasilcev in Gasilske zveze Celje … Vsi smo že v prijetnem pričakovanju enega največjih dogodkov, ki se ga spominjamo v novejši zgodovini Celja in sicer tako po številu tekmovalcev kot vseh ostalih obiskovalcev. Mesto je po mojem mnenju dober partner pri organizaciji tega velikega dogodka. Praktično vse je že pripravljano, tako da se zelo veselimo dogodka in vse te živahnosti ter barvitosti, ki jo bo prinesel v samo mestno dogajanje«, je dejal župan Bojan Šrot.
Mestna občina Celje je nekaterih gasilskim ekipam zagotovila nastanitev v enajstih šolskih zgradbah (osnovne in srednje šole). Ostali bodo nastanjeni pri različnih turističnih in namestitvenih ponudnikih. Preko 50.000 evrov je mestna občina vložila v pripravo stadiona Kladivar, kjer bo tekmovalni del olimpijade, zagotovila je tudi avtobus, ki bo vsako uro vozil na liniji Sejmišče-Železniška postaja-II. OŠ–Kladivar – Sejmišče. Zavod Celeia Celje je v sodelovanju z Gasilsko zvezo Slovenije pripravil bogat program več kot 40 različnih dogodkov, tako da bo v času olimpijade v mestnem središču zelo živahno in zanimivo. Podjetje Zelenice je včeraj na Krekovem trgu začelo postavljati cvetlično skulpturo gasilcev, ki bo zagotovo (tako kot je cvetlična skulptura žoge) navdušila obiskovalce in domačine.
Kot je dejal predsednik Gasilske zveze Slovenije Janko Cerkvenik, je Gasilska olimpijada Celje 2022 največji gasilski dogodek v več kot 150-letni zgodovini gasilstva na Slovenskem, na katerega so se temeljito pripravljali štiri leta. »Od udeležencev tekmovanja in obiskovalcev bomo deležni kritične presoje, ali izpolnjujemo vse kriterije in obljube, ki jih je pred nas postavila mednarodna gasilska organizacija CTIF. Z zadovoljstvom lahko trdim, da smo na ta velik dogodek dobro pripravljeni in da smo skupaj z Organizacijskem odborom, Mestno občino Celje, Gasilsko zvezo Celje, državnimi organi in institucijami ter podporniki projekta, predvsem pa s podporo slovenskih gasilcev pripravili gasilsko športno tekmovanje ter spremljajoče prireditve, ki ne bodo v čast in ponos samo naši organizaciji, temveč celotni Sloveniji.«
V GZS so prepričani, da bodo upravičili zaupanje CTIF-a, vseh Slovencev in Slovenk ter predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja, ki je častni pokrovitelj Gasilske olimpijade Celje 2022. V organizacijo tekmovanja so namreč vložili veliko truda in naporov. Zavedali so se velike odgovornosti, ki so jo prevzeli kot organizatorji, hkrati pa so veseli, da so se v promocijo dogodka vključile institucije na državni in lokalni ravni, mediji, gasilske organizacije in med drugim tudi družbeno odgovorna podjetja. Zahvalil se je vsem, ki so s svojim znanjem, dobro voljo in delovnim zanosom prispevali k temu, da bodo v Celju doživeli vrhunsko predstavo in promocijo gasilstva. Gasilce, občane in sodržavljane je povabil, naj se dogodkov udeležijo v čim večjem številu.
Janko Cerkvenik je izpostavil tudi nekatere dogodke in izdelke, ki bodo tudi po zaključku Gasilske olimpijade Celje 2022 ostali kot dediščina in dragocen spomin na izjemen dogodek:
- izobešanje olimpijske zastave po društvih in na vrhu našega očaka Triglava;
- izdelava in predstavitev maskote olimpijade, gasilca Florija;
- predstavitev navijaške himne »Vedno pripravljeni« v izvedbi Modrijanov in s podporo gasilcev;
- izid Biltena gasilske olimpijade Celje 2022 s pregledom dosedanjih uspehov naših gasilskih tekmovalnih enot od samostojnosti Slovenije do danes, preveden v nemški in angleški jezik;
- otvoritev in razstavo likovnih del na temo gasilstva in olimpijade, v skladu z likovnim natečajem, na katerem je sodelovalo 849 mladih ustvarjalcev. Od 18. julija dalje bodo na ogled na Atletskem stadionu Kladivar;
- olimpijski srebrnik, ki ga je izdalo podjetje Elementum, d. o. o.,
- priložnostno olimpijsko znamko Pošte Slovenije.
Poveljnik Gasilske zveze Slovenije Franci Petek je pojasnil, da bodo na Gasilski olimpijadi Celje 2022 prisotni predstavniki 26 držav, tekmovalci pa prihajajo iz 20 držav, pri čemer je prijavljenih 198 ekip z 2634 udeleženci.
»Na žalost je udeležba zaradi epidemije koronavirusa in vojne v Ukrajini nekoliko manjša od načrtovane. Dogodek je velik organizacijski in logistični zalogaj, na katerem bo sodelovalo več kot 2000 prostovoljcev, večinoma gasilcev iz cele Slovenije. V sklopu tekmovanj gasilske olimpijade tekmujejo gasilska mladina ter odrasli gasilci, oboje v ženski in moški konkurenci. Mladinske tekmovalne discipline so »vaja z ovirami« ter »štafetni tek z ovirami«, odrasli pa tekmujejo v klasičnih gasilskih disciplinah – »vaji z motorno brizgalno« in »štafetnem teku z ovirami«. Del odraslih ekip tekmuje tudi v t. i. športnih tekmovanjih, kjer so discipline »mokra vaja«, »štafetni teki« in »vzpenjanje s kljukastimi lestvami«. Gasilske olimpijade se lahko udeleži omejeno število enot iz posamezne države, saj vsaka samostojno predpiše merila in pogoje za izbiro enot, ki se uvrstijo v njihove reprezentance. V času Gasilske olimpijade se bo na celotnem območju mesta Celje odvijal bogat spremljevalni program: v centru mesta se bodo predstavili naši najmlajši in starejši gasilci, izveden bo nastop s prostostoječimi lestvami, na sejmišču bo tekmovanje gasilskih dvojic in manjši sejem gasilske opreme, z raznimi dinamičnimi predstavitvami se bodo predstavili tudi Slovenska vojska, policija in URSZR. Ob otvoritvi bo organiziran tudi veliki koncert z več kot 200 nastopajočimi slovenskimi glasbeniki. Slovenija je bila do sedaj poznana kot država z izvrstnimi tekmovalnimi rezultati v gasilsko-športnih disciplinah, zdaj pa se želimo potrditi še kot gostoljubna država, ki je sposobna organizirati še tako zahtevne dogodke. Pri organizaciji nam je poleg Mestne občine Celje pomagala tudi država, dogodek pa je podprlo tudi veliko slovenskih podjetij. Zahvaljujemo se vsem, ki ste na tak ali drugačen način pripomogli k organizaciji gasilske olimpijade in tako pomembno prispevali, da bo dogodek uspel. Vse državljane Republike Slovenije vljudno vabimo, da se udeležijo prireditev, še posebej pa otvoritvene slovesnosti in velikega koncerta, ki bo 20. 7. 2022 ob 18.30 na Stadionu Z’dežele«, je dejal Franci Petek.
Predsednik Gasilske zveze Celje Sašo Farčnik: »Gasilci GZ Celje in celjska gasilska regija pred olimpijado izvajamo naloge, ki so nam bile zaupane s strani GZ Slovenije. Pričeli smo s pripravo stadiona za tekmovanje in pomagali tudi pri pranju tekaške steze. V prejšnjem tednu smo odstranili športne rekvizite – pripravo za metanje diska in blazine za skok v višino, na tenis igrišču pa postavili montažne tlake. Dnevno prihaja tudi tekmovalna oprema, ki jo bomo tekom tedna postavljali na proge ter zagotovili najboljše tekmovalne pogoje. Regija izvaja dela na športnem delu z oblaganjem in dokončanjem stolpa. V prihodnjih dneh se bodo na različnih lokacijah izvajala dela kot so: ureditev dostopa do površin za treniranje, okrasitev stadiona, postavitev reklamnih panojev, izobešanje zastav na vseh prizoriščih, postavitev transparentov … Prav tako bo potrebno postaviti še nekaj ograj ter pripraviti zadnje podrobnosti za končni izgled samega stadiona. Pri prevozih opreme in ostalih potrebnih sredstev nam s svojim vozilom pomaga tudi Poklicna gasilska enota Celje.«
MOC14