Na Šmartinskem jezeru pri pregradi so minuli torek predali namenu novo igrišče, ki so ga uredili ob že obstoječem igrišču in bo razveseljevalo predvsem malo večje otroke. Z dvojno 30 metrov dolgo jeklenico, toboganom, plezalno steno in trampolinoma so poskrbeli, da se bodo lahko otroci v tem lepem predelu Šmartinskega jezera ob pregradi varno igrali in se zabavali, so zapisali v sporočilu za javnost na Mestni občini Celje.
»Želimo si, da bi otroci čim več časa preživeli v naravi, v zdravem gibanju in seveda manj za televizijskimi ekrani, računalniki in podobnimi elektronskimi napravami, kar je verjetno želja vseh staršev. Želimo si tudi, da bi bili ravno otroci tisti, ki bi starši spodbujali, naj jih odpeljejo na jezero, na ta čudovita igrala. Šmartinsko jezero je kraj, kamor Celjanke in Celjani, pa tudi okoličani in turisti radi prihajajo. Čeprav gre za umetno jezero, ima izredno lep naravni habitat, ki se je ustvaril v teh petdesetih letih. Stremimo k temu, da jezero ostane unikatno«, je na odprtju dejal župan Bojan Šrot in poudaril, da je vloga Mestna občina Celje pri razvoju Šmartinskega jezera v tem, da gradi in nadgrajujejo potrebno infrastrukturo.
Novo otroško Igrišče so uredili v sklopu projekta Doza narave v malhi zabave, ki ga bodo zaključili v prvi polovici prihodnjega leta. S projektom, ki je ocenjen na 59.000 evrov, bodo dopolnili obstoječo turistično infrastrukturo ob jezeru in prispevali k večji kakovosti preživljanja prostega časa v naravi. Mestna občina Celje je članica Lokalne akcijske skupine (LAS) – Raznolikost podeželja, v okviru katere so se oktobra predlani prijavili na razpis, ki ga je objavilo Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. V marcu so bili obveščeni, da je bila njihova vloga odobrena in da bodo za projekt Doza narave v malhi zabave prejeli skoraj 41.000 evrov iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja. Preostala potrebna sredstva v višini 18.000 evrov so zagotovili v občinskem proračunu. Iz proračuna so financirali tudi izvedbo gradbenih del za pripravo terena za postavitev igral, nadzor in projektno dokumentacijo.
Prizadevajo si za celovito ureditev Šmartinskega jezera
Na Mestni občini Celje si v okviru razpoložljivih finančnih zmožnosti že več let prizadevajo za celovito ureditev Šmartinskega jezera. V letu 2004 so pridobili projektno nalogo, ki je ponudila predloge za celovito rešitev za razvoj turizma ob jezeru. V zadnjih letih so naredili veliko. Postavili so akrobatski skakalnici za skoke v vodo, wake žičnico za smučanje na vodi, zgradili nove javne sanitarije. V Runtolah so odkupili zemljišče in uredili parkirišče za osebna vozila in avtodome z vso potrebno opremo. Veseli so, da ima Skondonga pri Brkatem somu dobrega najemnika in da je lastnik lokala Panorama s svojim gostinsko-turističnim projektom popestril ponudbo ob jezeru. Odkupili so objekt čolnarne in umaknili dotrajani plavajoči ladji. Trenutno je v izdelavi projektantska zasnova širše ureditve kompleksa. Na tem mestu je predvidena izgradnja večjega gostinsko-panoramskega objekta. Načrtujejo izgradnjo dodatnih pomolov za izplov supov.
Zaradi zaščite jezerske vode so v zadnjih letih zgradili okoli četrtino potrebne kanalizacije. Lani so zgradili odsek nove kanalizacije za Ribiški dom, kjer je načrtovan nov objekt. Želijo si, da bi čimprej rešili lastniška razmerja na preostalem območju okoli jezera, pridobili gradbena dovoljenja in nadaljevali z izgradnjo nujno potrebne kanalizacije. Sprejeli so tudi odlok o plovnem režimu na Šmartinskem jezeru.
Javno podjetje Zelenice, ki je izvajalo gradbena dela na igrišču, ki so ga minuli torek predali namenu, je lani začelo z obnovo sprehajalnih poti okoli jezera. Na Mestni občini Celje imajo cilj, da sprehajalne poti še razširijo.
V izdelavi je tudi gradbena dokumentacija za ureditev spodnjega parkirišča pri brani (osebna vozila, avtobusi, avtodomi, električna polnilnica).
Jezero s svojo deset kilometrov dolgo, razgibano obalo in neokrnjeno naravo v vseh letnih časih privablja veliko obiskovalcev, ki so željni rekreaciji in sprostitve. Jezero ponuja še veliko neizkoriščenih priložnosti, zato si želijo, da bi bilo podjetnikov z inovativnimi idejami, ki na tem območju našli svojo tržno nišo, še več.
Kulturni program so pripravili učenci podružnične OŠ Šmartno v Rožni dolini z mentoricama Milanko Kralj in Vesno Kolin ter Zoranom Kolinom, ki je zaigral na harmoniko. Na slovesnem odprtju igrišča so županu Bojanu Šrotu trak pomagali prerezati Jakob, Zala, Julija in Špela.
Mestna občina Celje