S sprejetjem interventnega zakona namenjenega obnovi po uničujočih poplavah, kjer Golobova vlada ponovno skrbi za nove in nove davke državljanov, je aktualen postal nastop članice vlade Tanje Fajon v volilnem soočenju pred lanskimi parlamentarnimi volitvami. Takrat je namreč Fajonova še zagovarjala nekakšno pravično davčno ureditev, o kateri pa danes ni več ne duha ne sluha, saj vsak dan prinese nove davke za državljane. Danes zunanja ministrica je takrat še zagovarjala nov družbeni dogovor na področju socialne politike. Na koncu pa je danes mogoče videti, da gre še za eno od vrst prevar s strani SD iz časov volilne kampanje s ciljem prevzema oblasti, podobno kot z obljubo 30 dni do specialista.
V Sloveniji davke plačuje predvsem srednji sloj, tisti, ki zaslužijo premalo, da bi si lahko privoščili odpiranje podjetij v davčnih oazah in ustanavljanje raznih fundacij.
— Matej Lahovnik (@LahovnikMatej) September 2, 2023
Tomaž Štih je ob sprejetju novega interventnega zakona in na podlagi takratnega stališča Tanje Fajon zapisal, da bomo v Sloveniji dobili nov družbeni red namesto poplavne obnove. Da trenutna finančna politika ni ustrezna že dlje časa opozarja ekonomist dr. Matej Lahovni, ki je bil do finančne politike Golobove vlade kritičen že pred uničujočimi poplavami. Tudi danes, ko vlada želi reševati poplavno obnovo na plečih davkoplačevalcev ekonomist Lahovnik opozarja, da to ni pravi pristop.
Zanimivo je tudi, da je Tanja Fajon razlagala o pravični obdavčitvi, medte, ko je njen človek zadolžen za gospodarstvo imel podjetje registrirano v davčni oazi, sedaj pa je moral kljub temu začeti stečaj. Kako dejansko deluje davčna politika v Sloveniji pod Golobom je ekonomist dr. Matej Lahovnik opisal z besedami: “V Sloveniji davke plačuje predvsem srednji sloj, tisti, ki zaslužijo premalo, da bi si lahko privoščili odpiranje podjetij v davčnih oazah in ustanavljanje raznih fundacij.”
Vir: X