V članku “Zdravje prebivalcev v občini Celje: manj na novo odkritih primerov raka, a večja splošna umrljivost” objavljenem na celje.info lahko beremo, da ostaja zdravje v Mestni občini Celje glede na slovensko povprečje relativno dobro. Kazalniki zdravja se namreč v zadnjem obdobju po večini niso bistveno spremenili.  V Celju beležijo manj na novo odkritih rakov, se je pa povečala splošna umrljivost za skoraj 10%, kljub temu ostaja še vedno pod slovenskim povprečjem.

Najnovejše podatke o zdravstvenem stanju posameznih slovenskih občin je objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Večina kazalcev zdravja v Mestni občini Celje je ostala na enaki ravni kot v prejšnjem primerjalnem obdobju. Kljub temu je pri določenih statističnih podatkih opaziti večje razlike.

Pozitivna razlika v primerjavi s prejšnjim stanjem je pri kazalcu skupno število na novo odkritih rakov. V Mestni občini Celje se je številka zmanjšala za 26 pacientov. V mestni občini so v prejšnjem obdobju namreč diagnosticirali 550 novih bolnikov z rakom, v zadnjem obdobju pa 524. Številka je pod slovenskim povprečjem, ki je 560 novo odkritih rakov. V MO Celje je umrljivost zaradi vseh vrst raka (0-74 let) 160 umrlih na 100 tisoč prebivalcev, v Sloveniji pa 164 umrlih na 100 tisoč prebivalcev.

Stopnja bolnišničnih obravnav zaradi srčne kapi je bila 2,9 na 1000 prebivalcev, starih 35 do 74 let, v Sloveniji pa 2,1, kar je popolnoma enako kot v prejšnjem primerjalnem obdobju.  V MO Celje je umrljivost zaradi bolezni srca in ožilja (0-74 let) 72 umrlih na 1000 prebivalcev, v Sloveniji pa 80 na 100 tisoč.

Zaradi samomora je bila stopnja umrljivosti 21 na 100.000 prebivalcev, v Sloveniji pa 20.

 V primerjavi s prejšnjim primerjalnim obdobjem se je splošna umrljivost v MO Celje povečala za kar 81 umrlih. V MO Celje je v prejšnjem obdobju umrlo 834 oseb, v zadnjem obdobju pa 915, kar je še vedno pod slovenskim povprečjem, ki znaša 930 umrlih (v prejšnjem primerjalnem obdobju 943 oseb).

Povprečno je trajala bolniška odsotnost delovno aktivnih prebivalcev 14,2 koledarskih dni na leto, v Sloveniji pa 15,3 dni.

Stopnja bolnišničnih obravnav zaradi zlomov kolka je bila pri starejših prebivalcih občine 3,7 na 1000, v Sloveniji pa 6,4. Delež uporabnikov pomoči na domu je bil višji od slovenskega povprečja.

Delež prometnih nezgod z alkoholiziranimi povzročitelji je bil nižji od slovenskega povprečja, stopnja bolnišničnih obravnav zaradi poškodb v transportnih nezgodah je bila 1,5 na 1000 prebivalcev, prav tako v Sloveniji.

V Program Svit – presejanju za raka debelega črevesa in danke je bila odzivnost 58,00 %, v Sloveniji pa 62,7 %. Odzivnost v Program Zora – presejanju za raka materničnega vratu je bila 81,8 %, v Sloveniji pa 71,8 %. V MO Celje je odzivnost v programu Svit padla za 2,4 %, odzivnost v programu Zora pa za 0,8 %.

 

Članek “Zdravje prebivalcev v občini Celje: manj na novo odkritih primerov raka, a večja splošna umrljivost” je dosegljiv tukaj: https://www.celje.info/aktualno/zdravje-prebivalcev-v-obcini-celje-manj-na-novo-odkritih-primerov-raka-a-vecja-splosna-umrljivost/