Predvsem javnost, ki ne sledi slepo politiki aktualne politične oblasti je v minulem tednu razburil nastop poslanke Levice in podpredsednice Državnega zbora Nataše Sukič. Ta je javno pozivala k ukinitvi nekaterih medijev, ker so ti kritični do trenutne oblasti, hkrati pa želi posegati v demokratična načela družbe.
Na njen nastop so se odzvali tudi v Svetu za zaščito govora, kjer so ogorčeni nad takšnim nastopom omenjene poslanke. Njihovo pismo v nadaljevanju objavljamo v celoti.
V Svetu za zaščito svobode govora obsojamo nastop poslanke Levice v Državnem zboru RS Nataše Sukič, v katerem je povedala, da je treba prepovedati nekatere medije. Jasno je namignila, da bi država morala prepovedati medij Nova24TV.
Nataša Sukič je na Odboru za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo DZ RS dejala: »In še več, treba bo končno v tej državi iti še korak naprej in prepovedati tudi medije. /…/ Ker je to aktualno, ker so dogaja še naprej, ker bo tak zapis, kot se je zgodil tri, štiri dni nazaj na Nova24TV, pamflet breivikovskega kova ….«
Gospe Sukič nikakor ne odrekamo pravice, da pove svoje mnenje, saj menimo, da je svoboda govora najpomembnejša človekova svoboščina za obstoj demokratične in svobodne države. Kljub temu izražamo resno zaskrbljenost zaradi njenih besed, saj je Sukičeva del vladajoče koalicije, ki ima v rokah izvršno oblast in s tem tudi vse možnosti, da grožnje po ukinitvi oziroma prepovedi nekaterih medijev lahko uresniči. Ni bilo prvič, da je ta koalicija izrekla grožnje, da bo sebi nenaklonjene medije ukinila.
Poslankin nastop kaže, da ne razume koncepta svobode govora, prav tako ne pomembne vloge medijev. Medij, ki ga je omenila gospa Sukič, je v zasebni lasti. In medij, ki je v zasebni lasti, lahko ukine le lastnik, nikakor pa ne izvršna ali zakonodajna oblast. Zato nastop gospe poslanke ni le napad na svobodo govora, ampak tudi napad na lastninske pravice. Tako pravica do svobode govora kot pravica do zasebne lastnine sta v Republiki Sloveniji zaščiteni z Ustavo RS. Njen nastop s položaja oblastniške moči je zato v neposrednem nasprotju s 33. in 39. členom Ustave RS.
Zahteve po prepovedi ali ukinjanju vladajočim nenaklonjenih medijev so značilne za diktatorske in avtokratske režime. Ker verjamemo, da je država Slovenija še vedno zavezana konceptom svobode in demokracije, upamo, da gre pri gospe Sukič zgolj za neroden spodrsljaj in da zakonodajna, izvršna in sodna oblast ne bodo sledile njenim težnjam po omejevanju medijske svobode.
Za Svet za zaščito svobode govora:
Jože Biščak, predsednik
Zbor za republiko:
Janez Remškar, predsednik