Dr. Vinko Gorenak: “Poljaki in Čehi po kupni moči pred Slovenci – le zakaj?”

dr. Vinko Gorenak, foto: Nova24TV

Statistike, kot študent, nikoli nisem maral. Res pa je, da danes rad sledim statističnim podatkom. Pred časom sem zasledil podatek o tem, da nas je poleg Češke, po kupni moči prebivalstva, prehitela tudi Poljska.  Po domače povedano, gre za podatek o tem koliko dobrin si lahko državljan, za svoje dohodke, privošči. Čehi in Poljaki si za svoje dohodke lahko danes torej privoščijo več kot Slovenci.

Misli mi ob tem podatku uhajajo v sredino osemdesetih let prejšnjega stoletja. To je bil čas, ko smo Slovenci, Čehe in Poljake z vidika njihovega življenjskega standarda, močno prehitevali. Malo starejši med nami se spominjamo okolice graščine na Frankolovem ali pa parkirnih prostorov ob spomeniku talcem na Stranicah. Ta dva prostora sta bila polna Čehov, Poljakov, pa tudi Slovakov. Večina med njimi si je potovanje na morje lahko privoščila vsakih nekaj let, mi pa seveda praktično vsako leto. Na omenjenih parkirnih prostorih, na Frankolovem in na Stranicah, so se ustavljali in prodajali vse kar ste hoteli, od igrač, oblačil, posode, kamp opreme in še bi lahko naštevali, samo za to, da so si lahko plačali dopust. Mi pa smo vse to kupovali po smešno nizkih cenah za naše razmere.

Spomnim se tudi nekega sindikalnega potovanja žene na Češko. Po vrnitvi domov mi je pripovedovala kako nizke cene so tam, kako Čehi slabo živijo, kako nizke plače imajo in podobno. Da ne govorim o takratnem našem denarju, torej jugo dinarju, ki je bil na Češkem obravnavan kot nemška marka, torej kot konvertibilna valuta. Kaj je torej razlog za stagnacijo nas Slovencev in kaj je razlog za to, da si Čehi in Poljaki danes za svoje dohodke lahko privoščijo več kot mi? Razlogov je gotovo več. Med njimi pa so tudi naslednji.

Oni so se od socializma dokončno poslovili že tam okoli leta 1990, mi pa smo to naredili le na papirju, v praksi pa večinoma socialistično volimo in živimo še danes. Njihove vlade so bile, v zadnjih 35. letih, bolj desne kot leve, pri nas pa je obratno. Poljaki skrajnih levičarjev v njihovem parlamentu sploh ne poznajo, na oblasti so desne ali pa še bolj desne politične stranke. Državno lastnino so tam več ali manj v celoti privatizirali, mi pa imamo državno lastnino še vedno prisotno veliko več kot bi bilo to potrebno in dopuščamo, da jo kradejo le posvečeni. Lustracijo, vključujoč resno reformo pravosodja, so tam naredili učinkovito, pri nas pa tega sploh nismo naredili. Oni vzpodbujajo in nagrajujejo delo, sociala je namenjena le tistim, ki ne morejo delati, ne pa tistim, ki nočejo delati, kot je to pri nas. Privatne lastnike podjetij tam spoštujejo, mi pa jih preziramo in jih z davčno politiko dobesedno naganjamo iz Slovenije in še bi lahko naštevali.

Če vsega tega in še mnogo drugih stvari ne bomo spremenili, je povsem mogoče, da bomo čez čas Slovenci tisti, ki bomo ob avtocestah Češke in Poljske, poceni prodajali stvari, da bomo lahko preživeli, niti ne dopustovali.

Avtor: dr. Vinko Gorenak