Mestna občina Celje je v minulih dneh v Bruslju sodelovala na mednarodni konferenci Mehanizem za spodbujanje talentov v praksi (Talent Booster Mechanism in Action), ki jo je v okviru Platforme za spodbujanje talentov (Harnessing Talent Platform) organizirala Evropska komisija. Dogodek je združil predstavnike mest, regij, evropskih institucij in raziskovalnih organizacij, ki se ukvarjajo z demografskimi izzivi ter strategijami za privabljanje in zadrževanje talentov.
Povabilo na ta ugleden evropski forum je pomembno priznanje ter priložnost za predstavitev inovativnih pristopov, ki jih Celje uvaja s projektom MAG-NET. V okviru panelne razprave Prilagajanje demografskim spremembam na terenu (Adapting to demographic change on the ground) je Monika Tominšek, ki skupaj s Tanjo Tamše vodi projekt MAG-NET, v imenu občine predstavila inovativni pristop Celja za preprečevanje bega možganov.
Na dogodku so sodelovali predstavniki Evropske komisije, pristojni za teritorialni razvoj, zaposlovanje in spretnosti ter številne druge organizacije in institucije, med drugim tudi Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD), Generalni direktorat za regionalno in mestno politiko (DG REGIO), organizacija Euromontana, program ESPON …
Na dogodku so sodelovali predstavniki Evropske komisije, odgovorni za teritorialni razvoj, zaposlovanje in spretnosti, ter številne druge mednarodne in evropske organizacije, med njimi tudi Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD), Generalni direktorat za regionalno in mestno politiko (DG REGIO), organizacija Euromontana in Evropska opazovalna mreža za teritorialni razvoj in kohezijo (ESPON).
Sodelujoči na dogodku so predstavili konkretne ukrepe in dobre prakse pri reševanju demografskih izzivov v evropskih regijah. Razprava je bila sicer osredotočena na demografske spremembe in njihov vpliv na mesta, sodelujoči pa so poudarili tudi pomen lokalnih pobud, participativnih procesov in strateških politik.
MAG-NET, v katerega je poleg Mestne občine Celje in Občine Prebold vključenih še 8 partnerjev, povezuje podjetja, organizacije in prebivalce pri iskanju rešitev za izzive sodobnega mesta. Projekt, ki ga je s programom Evropske pobude za mesta (EUI) podprla Evropska unija, želi ustvariti nove priložnosti za prebivalce in podjetja ter mesto preoblikovati v središče inovacij, trajnosti in sodelovanja.
V sodelovanju s projektnimi partnerji si tako prizadevajo za trajne spremembe: izboljšanje kakovosti bivanja, privabljanje talentov ter spodbujanje gospodarskega razvoja in inovacij. S projektom želijo Celje postaviti kot zgled mestom po Evropi in ponuditi prenos dobrih praks trajnostne urbane prenove.
Več informacij o dogodku je na voljo na https://shorturl.at/O01BT.
Projekt MAG-NET:
Mestna občina Celje je MAG-NET skupaj s partnerji prijavila na evropski razpis Evropske pobude za mesta (European Urban Initiative), kjer so projekt prepoznali kot inovativen model, ki naslavlja izzive, s katerimi se soočajo številne lokalne skupnosti. Projekt je bil izbran za financiranje tudi zaradi svoje univerzalnosti, saj ga bo mogoče prilagoditi in implementirati v različnih mestih po Evropi, pri EUI pa so ga ocenili tudi kot odličen primer sodelovanja med mestno upravo, lokalnimi podjetji, nevladnimi organizacijami in prebivalci. Za projekt MAG-NET bo Mestna občina Celje skupaj s partnerji prejela kar 4.512.960,32 evrov evropskih sredstev.
MOC