Andrej Hoivik: Zakon o stanovanjski jamstveni shemi bo omogočil, da bodo mladi lahko prišli do kredita za svoje lastno stanovanje

Foto: Twitter (SDS)

V SDS gledamo, da je potrebno trg stanovanj odpreti, da bo tudi profitna stanovanja prišla v roke mladih. Prav zato smo vložili predlog zakona o stanovanjski jamstveni shemi, ki je bil sprejet brez glasu proti. Zakon omogoča, da bodo lahko mladi prišli do kredita za svoja lastna stanovanja.

Podpredsednik SDM in kandidat za poslanca SDS Andrej Hoivik je na predvolilnem soočenju mladinskih kandidatov za volitve v Državni zbor poudaril, da mora biti glas mladih slišan, predvsem pa bodo tudi mladi letos odločili, katera vlada nam bo vladala v naslednjih štirih letih. »V slovenski demokratski stranki zagovarjamo, da je potrebno vzporedno graditi neprofitna stanovanja. Tudi leta 2021 je bil sprejet oziroma obnovljen zakon o stanovanjih t. i. stanovanjski zakonik, ki bo do leta 2026 realno zgradil nekje pet tisoč novih najemnih stanovanj,« je pojasnil.

Pravi, da podpirajo gradnjo najemnih stanovanj, kot tudi to, da si mladi čimprej ustvarijo družino v svojem lastnem domu. V SDS predvsem gledamo, da je potrebno trg stanovanj odpreti, da bodo tudi profitna stanovanja prišla v roke mladih. »Zato smo tudi vložili predlog zakona o stanovanjski jamstveni shemi, ki je bil sprejet brez glasu proti. Zakon omogoča, da bodo lahko mladi prišli do kredita za svoja lastna stanovanja. Tudi, če je prekarec ali zaposlen za določen čas, bo lahko prišel do kredita za stanovanje,« je obrazložil.

V proračunu je 0,5 odstotka BDP oziroma 250 milijonov evrov namenjenih za gradnjo najemnih stanovanj. To pomeni, da lahko na leto zgradimo približno dva tisoč novih stanovanj, oziroma v osmih letih 16 tisoč novih stanovanj. »Torej ne pridemo do 30 tisoč stanovanj, kot jih ima zapisana Levica v programu,« je bil kritičen. Hkrati je tudi poudaril, da je potrebno debirokratizirati postopke umeščanja v prostor. »Ta vlada je že s prvim zakonom pri debirokratizaciji naredila prve korake. Če bomo mi vodili naslednjo vlado, bo debirokratizacija oziroma umeščanje v prostor prvi korak, ki bo tudi pripomogel k temu, da se bo bolj gradilo in bo več stanovanj za mlade.«

Hoivik se ne strinja z namero stranke SD o omejitvi, koliko stanovanj lahko kupi posameznik. Rešitev vidi v razbremenitvi davkov, kot je denimo novela zakona o dohodnini, kjer so znižali davčno stopnjo za najemodajalce. »Res je problem, da si majhen odstotek ljudi lasti veliko stanovanj, a vseeno ne vidimo rešitve v tem, da se sedaj obdavčuje po površini in ne po vrednosti. To predvsem omejuje kmetijstvo in podeželje.«

SDS podpira tudi ustanovitev pokrajin, pri čemer potrebujejo dvotretjinsko večino v Državnem zboru, da jih lahko izvedejo. »Ker če bi decentralizirali državo z ustanovitvijo pokrajin, bi lahko vsaka pokrajina lahko imela večji nadzor in bi pokrajina sama bila zmožna reševati stanovanjsko problematiko s povezovanjem na lokalnem področju.«

Hoivik prav tako vidi priložnost za življenje posameznikov in mladih družin na podeželju. Glede stisk mladih pa pravi, da bi morali najprej ugotoviti, kaj je njihov vzrok. »Raziskave zadnjih deset let so pokazale, da so se stiske mladih povečale, osebno pa menim, da so za njih krivi predvsem mobiteli,« je dejal in povedal, da so socialna omrežja kriva za osamljenost ljudi. »Podpirati bi morali šport in aktivnost mladih. Ne bodite depresivni, bodite aktivni.«

Glede študija deficitarnih poklicev rešitev vidi v štipendijah. »Vesel sem, da smo iz različnih političnih krogov in smo se o teh vprašanjih sposobni kulturno pogovarjati. Vsi se strinjamo, da bi se morali naši starejši kolegi ali šefi strank na tak način pogovarjati na soočenjih.«

Ocenjuje, da bomo morali kot družba še veliko narediti za medgeneracijsko solidarnost. Mladi bomo pomagali pri digitalizaciji starejših, naši starejši pa nas bodo zagotovo naučili nekaterih veščin, ki bodo sedaj glede na aktualno krizo v Ukrajini prišle prav. Na primer, kako biti samooskrben s prehrano ali na vrtu pridelati zelenjavo. »Starejši si zagotovo želijo, da jih mladi poslušajo, mladi pa se lahko od starejših naučimo njihovih modrosti.«

Na koncu je še izpostavil, da je bil po 20 letih sprejet zakon o dolgotrajni oskrbi, žal pa mu je, da je koalicija KUL nasprotovala temu zakonu. »Danes je bil ustanovljen urad za demografijo, ki bo naredil veliko sprememb v pozitivno smer, da bo medgeneracijsko sodelovanje zaživelo v lepši luči,« je sklenil.

Avtor: SDS