Poslanci bodo danes nadaljevali redno sejo Državnega zbora, na kateri bodo obravnavali tudi novelo zakona o dohodnini, ki po besedah ministrstva za finance prinaša razbremenitev obdavčitve plač in kapitala. Na področju davčne razbremenitve se tako predvideva postopna razbremenitev plač do leta 2025.
Slovenija velja trenutno za državo, kjer so plače med najbolj obdavčenimi in zato tudi manj konkurenčna. V kolikor bodo poslanci podprli predlagane spremembe, si lahko vsak zaposleni obeta, da bo leta 2025 zaslužil še eno neto plačo v primerjavi z današnjo obdavčitvijo.
Kaj dejansko pomeni dvig splošne olajšave v številkah, je minister mag. Andrej Šircelj povedal že včeraj, ko je odgovarjal na ustna poslanska vprašanja. S sprejetjem predlaganih sprememb bi se posamezniku leta 2022 letni dohodek zvišal za 260 evrov, leta 2025 pa bi ta znašal že 1000 evrov.
[28. redna seja DZ – ustna poslanska vprašanja]
Teoretični izračuni pri posamezniku, ki uveljavlja samo splošno olajšavo, nam pokažejo, da bo v posameznem letu glede na trenutno višino splošne olajšave, to je 3500 EUR, dosegel naslednje razbremenitve ⬇️ pic.twitter.com/tuNaFQCcyv
— Ministrstvo za finance (@mfinance_gov_si) December 13, 2021
Tudi tokrat predlogu sprememb nasprotujejo v opoziciji, ker trdijo, da se bodo s tem zmanjšali prihodki v državno blagajno. Vendar je minister Šircelj že večkrat poudaril, da bo zaradi dobrih gospodarskih obetov izpad dohodkov zaradi davčne razbremenitve nižji, kot so prvotno načrtovali. Hkrati pa bo rast skupnih javnofinančnih prihodkov izničila izpad zaradi davčne razbremenitve.
Vlada s tem ukrepom želi doseči povečanje dohodkov delavcev, zmanjšati davčno obremenitev dela in povečati konkurenčnost slovenskega gospodarstva, kar bo pripeljalo do stabilnega, predvidljivega in mednarodno primerljivega davčnega okolja.
Uredništvo