V času božično-novoletnih praznikov je Golobova vlada zopet “udarila” in državljanom sporočila, da potrebuje več denarja za državno blagajno. Tega bi skušala pridobiti tudi z novo obdavčitvijo nepremičnin, vendar kot opozarjajo mnogi je predlog zasnovan v smeri, da zopet najbolj obremeni tiste najrevnejše. eden takšnih, ki opozarja, da je vlada povsem zgrešila je tudi davčni strokovnjak mag. Ivan Simič, ki vladi sedaj ponuja brezplačen nasvet kako se lotiti predmedne zadeve.
Vlada Republike Slovenije je s predbožično predstavitvijo izhodišč za obdavčitev premoženja dodobra razburila slovensko javnost in s tem uspešno preusmerila praznično pozornost državljanov od aktualnih političnih tem. Sedaj smo že sredi januarja in mnogi so se lotili analize izhodišč vlade ter ob tem ugotavljajo, da naj ne bi imela podlago v konkretnih izračunih, da so izhodišča nelogična, da so slaba, da bodo najbolj prizadela tiste z nižjimi dohodki in še bi lahko naštevali.
Sedaj vsi nestrpno pričakujejo kakšne bodo pripombe, katere naj bi vlada sprejemala do konca tega meseca. Dejstvo je, da bo vlada sprejemala pripombe na izhodišča za obdavčitev premoženja, ki so po mojem mnenju neustavna, saj so v predstavljenih izhodiščih za obdavčitev premoženja zajeti predlogi, za katere je ustavno sodišče v preteklosti že ugotovilo, da niso v skladu z ustavo. Nenavadno je, da vlada predstavi izhodišča za obdavčitev premoženja, predlaga pa le obdavčitev stanovanjski nepremičnin in stavbnih zemljišč, ne pa tudi ostalega premoženja.
Če že država želi obdavčiti premoženje posameznikov, potem je edino pravilno, da obdavči vse premoženje in ne le stanovanjske nepremičnine in stavbna zemljišča. Potem mora biti predmet obdavčitve celotno premoženje posameznikov, to pomeni:
- vse nepremične,
- denarna sredstva, bodisi v bankah ali v gotovini,
- plovila, letala in helikopterje,
- naložbe v vrednostne papirje,
- naložbe v deleže v gospodarske družbe,
- naložbe v virtualne valute in plemenite kovine.
Naštel sem le nekatere oblike premoženja in dopuščam možnost, da v današnjih digitalnih časih obstajajo še kakšne druge oblike premoženja. Moja izhodišča za obdavčitev premoženja so naslednja:
- uvede se obdavčitev premoženja (vsega prej naštetega),
- določi se znesek, do katerega premoženje ni predmet obdavčitve in moj predlog je, da je to 200.000,00 EUR,
- vse kar presega znesek 200.000,00 EUR se obdavči po stopnji 0,3 %,
- z uveljavitvijo te obdavčitev prenehajo veljati vse do sedanje obdavčitve kot so NUSZ, davek na premoženje, davek na plovila in drugi oblike obdavčitve premoženja,
- pobrani davek je prihodek občin, saj država ima dovolj davčnih virov.
Mogoče je preveč enostavno, toda enostavna obdavčitev je boljša.
Mag. Ivan Simič