Do enkratnega solidarnostnega dodatka upravičeni tudi prejemniki nadomestila iz invalidskega zavarovanja

Foto: spletna stran seniorji.info

Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (ZPIZ) je sporočil, da so na podlagi novega destega odstavka 58. člena Zakona o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije COVID-19 in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo do izplačila enkratnega solidarnostnega dodatka dodatno upravičeni tudi:

– prejemniki nadomestil iz invalidskega zavarovanja, ki delajo krajši delovni čas in

– so na začasnem čakanju na delo oziroma so odsotni z dela zaradi višje sile ter – imajo stalno prebivališče v Republiki Sloveniji in

– enkratnega solidarnostnega dodatka niso prejeli na kakšni drugi podlagi ZIUZEOP.

Enkratni solidarnostni dodatek se skladno z novim desetim odstavkom 58. člena ZIUZEOP izplača le v primeru, če so hkrati izpolnjeni vsi štirje prej navedeni pogoji. Poleg navedenih pogojev pa mora biti za upravičenost do izplačila enkratnega solidarnostnega dodatka izpolnjen tudi dodatni peti pogoj, to je pogoj cenzusa, ki se ugotovi na naslednji način:

V postopku ugotavljanja upravičenosti do izplačila enkratnega solidarnostnega dodatka se nadomestilo iz invalidskega zavarovanja najprej preračuna na polni delovni čas, k preračunanemu znesku pa se nato prištejejo še morebitni drugi zneski, ki jih uživalec nadomestila iz invalidskega zavarovanja prejema pri Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (v nadaljevanju zavod), in sicer sta to:

-20 % predčasne pokojnine ali 40 % starostne pokojnine

-in/ali drugo nadomestilo iz invalidskega zavarovanja.

Uživalcu nadomestila iz invalidskega zavarovanja se enkratni solidarnostni dodatek izplača, če vsota preračunanega zneska nadomestila in morebitnih prej navedenih drugih prejemkov, ki jih izplačuje zavod, ne preseže 700,00 EUR. V primeru, da je izpolnjenih vseh pet pogojev, se določi še višina izplačila enkratnega solidarnostnega dodatka, in sicer se enkratni solidarnostni dodatek izplača v sorazmernem delu zneska, ki je določen v tretjem odstavku 57. člena ZIUZEOP (ESDU), to je odvisno od obsega krajšega delovnega časa, za katerega se izplačuje nadomestilo iz invalidskega zavarovanja.

Glede na to, da zavod ne razpolaga s podatki, katerim prejemnikom nadomestil iz invalidskega zavarovanja, ki delajo krajši delovni čas, je zaradi epidemije COVID-19 odrejeno začasno čakanje na delo oziroma so bili odsotni z dela zaradi višje sile, prav tako pa ne obstaja uradna evidenca, iz katere bi lahko zavod pridobil podatke po uradnih dolžnosti, bo zavod lahko upravičencem izplačal pripadajoči solidarnostni dodatek izključno na podlagi posamične vloge upravičenca. Vloga je že na voljo na spletni strani zavoda (OBRAZCI). Vlogo je potrebno oddati najkasneje do 30. 6. 2020 skupaj z vsemi ustreznimi dokazili o odrejenem čakanju delavca na začasno delo oz. drugo dokazilo o upravičeni odsotnosti z dela zaradi višje sile kadarkoli v obdobju od 13. 3. 2020 do 31. 5. 2020.

Uživalec nadomestila, ki izpolnjuje vse zahtevane pogoje za izplačilo dodatka, lahko vlogo odda:

-preko storitve zavoda eVloge za VSE, kjer je pripravljena možnost oddaje vloge preko mobilnega telefona, pri čemer ni potrebna uporaba digitalnega podpisa (eVloga 10320-11-1-J)

-preko portala Moj eZPIZ, pri katerem je obvezna uporaba digitalnega podpisa, (Moj eZPIZ),

-po pošti, na naslov ZPIZ, Kolodvorska 15, 1000 Ljubljana ali

-v nabiralnike ob vhodu v prostorih zavoda, do ponovne vzpostavitve osebnega prejemanja vlog.

Zavod bo o upravičenosti do izplačila enkratnega solidarnostnega dodatka obvestil vse prejemnike nadomestila iz invalidskega zavarovanja, ki bodo podali vlogo.

Enkratni solidarnostni dodatek bo prejemnikom nadomestil iz invalidskega zavarovanja, ki delajo krajši delovni čas in ki bodo do le-tega upravičeni, zavod izplačal v enem od naslednjih mesecev po vložitvi vloge upravičenca. Znesek izplačanega dodatka se ne bo upošteval v dohodek uživalca za uveljavljanje pravic po predpisih, ki urejajo socialno varstvene prejemke, in ne bo podlaga za rubež na podlagi sklepov o izvršbi, izdanih po Zakonu o izvršbi in zavarovanju ali po Zakonu o davčnem postopku, z izjemo preživninskih izvršilnih naslovov.

Znesek enkratnega solidarnostnega dodatka ne bo podlaga za obračun dohodnine ter prispevka za obvezno zdravstveno zavarovanje. Vsi prejemniki enkratnega solidarnostnega dodatka bodo s strani zavoda prejeli tudi obvestilo o nakazilu prejemkov.

Vir: ZPIZ