Dr. Vinko Gorenak: “Takšne Komisije za preprečevanje korupcije ne potrebujemo”

Dr. Vinko Gorenak. (Foto: Zajem zaslona Twitter/Vlada RS)

O Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK) sem v začetku letošnjega leta že pisal. Zato naj vas na kratko spomnim zakaj sem do njenega dela kritičen. KPK ima kar 47 zaposlenih od tega so predsednik in dva namestnika funkcionarji, ki praktično odločajo o vsem delu KPK.

V začetku letošnjega leta sem že pisal o tem, kako je KPK ugotovila sum korupcije pri nekdanji kmetijski ministrici Aleksandri Pivec, očitali so ji nek narezek in kozarec ali dva dobrega vina, ki ne vem kdo ga je že plačal. Ministrica je posledično odstopila. Drug primer o katerem sem pisal pa je primer nekdanje ministrice Dominike Švarc Pipan, ki je podrtijo na Litijski 51 v Ljubljani preplačala za celih 6 milijonov evrov. V tem primeru pa je KPK ugotovila korupcijska tveganja, kar v praksi ne pomeni nič, saj to nima nobenih posledic.

Toda KPK nadaljuje s presenečenji. Domnevno vmešavanje predsednika vlade Roberta Goloba v delo policije, ki ga je KPK naznanila nekdanja notranja ministrica Tatjana Bobnar, KPK proučuje že leto dni in rezultatov ni. Še več pod drobnogled je še enkrat vzela predsednika vlade Roberta Goloba v zadevi »Karigador«, šlo je za brezplačno dopustovanje Goloba pri podjetniku Tomažu Subotiču v njegovi vili v Karigadorju na Hrvaškem. Goloba vlada pa je v istem času Subotiča imenovala v nadzorni svet Splošne bolnice Celje, kjer je postal predsednik in v nadzorni svet Psihiatrične klinike Ljubljana. V obeh primerih je Subotič, do odstopa seveda, gospodaril z državnimi milijoni, v Splošni bolnici Celje so zaposlili njegovega nečaka, njemu pa so izplačevali sejnine in kilometrino iz Prage v Slovenijo in nazaj.

KPK zadevo obravnava neodvisno in prednostno. Zadeva je v tako imenovani fazi predhodnega preizkusa. To pomeni, da se odločajo o tem ali je bil kršen Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije. Predhodni preizkus pa lahko traja do šest mesecev. Šele nato sledi faza obravnave, če sploh sledi, ki pa je lahko kar precej dolga. KPK se bo s svojimi 47 zaposlenimi ljudmi, kar šest mesecev ukvarjala z »epsko« skrivnostjo ali je imel Golob v povezavi z imenovanji Subotiča  kake koristi od Subotiča, čeprav je jasno in javno znano, da je v njegovi vili večkrat dopustoval, dopustovanja pa ni plačal. In rezultat njihovega »napornega« dela, bo šele odločitev ali je bil kršen zakon ali ne, šele nato sledi obravnava primera, če sploh sledi, ki pa lahko prav tako traja še več mesecev, saj naj bi bil primer kompleksen.

Če se KPK ukvarja s vprašanjem kako zaščititi lik in delo Roberta Goloba, je primer res kompleksen, sicer pa se iz lune vidi, da gre za kršitev Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, kar bi KPK lahko ugotovila v nekaj dneh ali največ mesecu dni.

Take KPK res ne potrebujemo, zato jo je potrebno ukiniti in vzpostaviti svetovalni organ za preprečevanje korupcije pri notranjem ali pravosodnem ministrstvu, kar pozna večina držav EU.

Avtor: dr. Vinko Gorenak