Državnemu zboru apel s strani Mestne občine Celje, da s ponovnim glasovanjem o povprečninah, Sloveniji omogoči razvoj

Foto: pixabay.com

V kolikor bo obveljal trenutni model državnega proračuna za leti 2020 in 2021 bo Mestna občina Celje v omenjenih dveh letih iz naslova povprečnin prejela več kot 7 milijonov evrov manj kot bi jih, če bi bil prejet predlog SDS in NSi, ki je za omenjeni dve leti predvideval dvig povprečnin.

Na Mestni občini Celje so nam odgovorili, da se ne strinjajo s trenutno predlagano višino povprečnine, kljub temu, da predlog proračuna MOC za leto 2020 predvideva prihodke iz naslova povprečnin v višini kot je predlagala vlada. Na občini so kritični tudi do trenutnega sistema financiranja občin, saj ne upošteva raznolikosti občin. Soočajo se namreč s težavo, da se s povišanjem stroškov za opravljanje lokalnih nalog, ki so prenesene s strani države na lokalno skupnost zgodi linearno manjše povišanje povprečnine, ki ne pokrije dejanskih stroškov mestnih občin.

Na občini še odgovarjajo, da se stroški za izvajanje obveznih z zakonom določenih nalog iz leta v leto povečujejo, zvišanje povprečnine pa temu žal ne sledi. Zato so prepričani, da je potrebno na državni ravni nemudoma sprejeti ukrepe, ki bodo zagotovili ustreznejše financiranje občin.

Zaradi trenutnega neustreznega financiranja države je po navedbah MOC močno okrnjen razvojni potencial občine. Z zvišanjem povprečnine bi lahko tudi realizirali določene projekte, ki jih imajo pripravljene.  Zaradi tega se strinjajo s predlagateljem nove višine povprečnine in apelirajo na Državni zbor, da v primeru novega glasovanja o povprečninah, Sloveniji omogočijo razvoj, ki se najbolj odraža preko likalne samouprave.

M.I.