Na družabnem omrežju Twitter se je pojavil zapis ogorčenega državljana. Ta je namreč na lastni koži ugotovil, da so slovenska zdravila v tujini cenejša, kot pa v Sloveniji. Na Malti sem plačal 6,30 evra, v baltskih državah tam okrog 3,50 evra, v Sloveniji pa potrebno odšteti več kot 9 evrov.” Po besedah vrhunskega kirurga dr. Blaža Mrevljeta vse skupaj ne čudi glede na to, da pri nas ni prostega trga, ta je namreč zgolj fikcija. 

Ko smo za pojasnilo glede tolikšne razlike v ceni povprašali dr. Mrevljeta je ta pojasnil, da je za razumevanje pomembno zavedanje, da pri nas ni prostega trga. Iz tega razloga je mogoče na Malti in v spletnih trgovinah v Angliji in Nemčiji najti cenejše zdravilo. “Še posebej je ceneje, če kupujete na internetu, ker tam deluje trg. Pri nas je trg fikcija. Če imaš ti pod kontrolo mrežo, ki se imenuje Lekarna Ljubljana potem pač lahko določaš ceno kakršno hočeš in določiš čim višjo možno, kot jo ljudje še zmorejo.” 

Področje cen zdravil v Sloveniji je sodeč po podatkih Javne agencije Republike Slovenije za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) urejeno v skladu z Zakonom o zdravilih in je tudi v pristojnosti JAZMP. Njihovo financiranje iz naslova javnih sredstev pa je v skladu z Zakonom o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju in v pristojnosti Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Oba zakona pa sta bila z namenom zagotavljanja skladnosti z predpisi v Evropski uniji dopolnjena leta 2008.

Za določanje cen zdravil, ki se na trgu Republike Slovenije financirajo iz javnih sredstev, je torej pristojen JAZMP. Določanje cen pa poteka v skladu z zakonskimi določbami in določbami v Pravilniku o določanju cen zdravil za uporabo v humani medicini. Pri tem je potrebno poudariti, da je v pristojnosti držav članic EU vsebina nacionalnega modela, ki določa cene in financiranje iz javnih sredstev. Podobno kot v veliko drugih državah imamo primerjalni model za določanje cen zdravil, ki v našem primeru upošteva cene zdravil v Nemčiji, Avstriji in Franciji. “Na takšen način regulirane cene predstavljajo le najvišje cene, ki so dovoljene v prometu z zdravili na debelo. Zakon dobaviteljem zdravil, plačnikom ter kupcem zdravil omogoča, da se dogovarjajo o cenah, ki so nižje od reguliranih.”

Avtorica Hana Murn, več si lahko preberete tukaj.