Jan Macarol Vrabec: “Večina Slovencev je finančno nepismenih v kontekstu vseživljenjskega varčevanja za starost, saj je vera v “pokojninski” sistem absolutna, “pravica”, ki izhaja iz nekih drugih časov”

Foto: Zajem zaslona YouTube

Mnogi posamezniki opozarjajo, da se Slovenija in slovenski narod kljub 30 letni samostojnosti niso izvili iz primeža starega režima. Prav tako je ostala pri ljudeh vcepljena mentaliteta o varčevanju in odnosu do premoženja. Na to je v svojem zadnjem zapisu opozoril tudi Jan Macarol Vrabec.

Kljub temu, da še vedno ljudi danes spodbujajo k varčevanju za starost je ta metoda po njegovih besedah vprašljiva, prav tako je vprašanje kaj bo to prineslo povprečnemu državljano. Podjetnik razlog tega vidi, da smo v Sloveniji priča patologiji naroda, ker smo bili 50 let in več odmaknjeni od podjetniškega duha, kulture kapitala in odnosa do lastnine.

“Večina Slovencev je finančno nepismenih v kontekstu vseživljenjskega varčevanja za starost, saj je vera v “pokojninski” sistem absolutna, “pravica”, ki izhaja iz nekih drugih časov, pa “praktično” ustavna kategorija. Od tu izvira tudi precejšnja neracionalnost pri velikosti nepremičnin in v tem, kaj si posameznik lahko privošči kot statusni simbol v obliki “prevoznega” sredstva. Slovenci trošimo več kot povprečni Evropejec, ko pogledamo standard, BDP in druge kazalnike,” je zapisal Jan Macarol Vrabec.

Na koncu poudarja, da v kolikor Slovenija ne bo spremenila kulture, bodo ljudje, ki so danes stari 40-45 let ob opokojitvi živeli z okoli 450 evri (revaloriziran znesek) in tipični trietažni slovenski hiši.

Vir: X