Je nadzor pokazal, da je pomočnik direktorja NPU David Antolovič z zavlačevanjem škodoval preiskavi znane družine?

Foto: Nova24TV

Generalna policijska uprava (GPU) je v četrtek potrdila, da je vršilec dolžnost generalnega direktorja policije Boštjan Lindav odredil nadzor nad delom Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU). Po besedah GPU-ja je bil: “nadzor odrejen zaradi ugotavljanja morebitnih pomanjkljivosti in napak pri organiziranju dela, upoštevanju usmeritev in strokovnih standardov.” Nova24TV ob tem poroča, da naj bi se zadeva nanašala na razjasnitev navedb o nepravilnostih pri določenih preiskavah, povezanih z nabavo zaščitne opreme, in drugih preiskavah.

V tem primeru ne gre za prvi primer takšnega nadzora, saj je že pred časom takratni notranji minister Aleš Hojs odredil nadzor nad delom NPU v preteklosti. “Ena bistvenih slabosti NPU, ki se kaže od ustanovitve leta 2010 do danes, je, da si urad želi sam izbirati, kaj bo preiskoval. Tak primer je preiskava v zadevi TEŠ 6, ki jo je do konca pripeljala celjska policija, kar je škandalozno,” je ob takratne ugotovitve predstavitvi minister Aleš Hojs.

Nadzor je takrat izpostavil dve dolgotrajni preiskavi in sicer ene iz leta 2015 in vse do decembra 2020. Nadzor je izpostavil ravnanje pomočnika direktorja NPU leta 2016, ki je po ugotovitvah nadzora za pregled osnutka pobude potreboval vek kot leto in pol. Šele po letu in pol je namreč izdal odredbo za hišne preiskave. Druga zadeva je potekala od oktobra 2014 do 2019, ki je zaradi menjave nosilcev večkrat za daljši čas mirovala, v enem primeru kar osem mesecev. Leta 2016 je bil pomočnik direktorja NPU David Antolovič, ki je leta 2021 postal vodja delovne skupine za reševanje zaostankov na področju gospodarske kriminalitete.

Nadzor je še razkril, da je pomočnik direktorja NPU osnutek pobude za izdajo hišne preiskave pregledoval kar sedem mesecev, potem pa zahteval drugačno pobudo. Hišne preiskave so namreč ključna operativna aktivnost, ki razkriva določene ključne dokaze za kazenski postopek. Zato je pomembno, da se hišne preiskave opravijo strokovno, načrtovano in z ustrezno časovno dinamiko, saj se na ta način zmanjša možnost uničenja dokazov,” je pojasnil predstavnik policije za odnose z javnostmi za področje kriminalitete. Kot poroča Nova24TV je torej jasno, da se s tovrstnim zavlačevanjem škoduje preiskavi, očitno v prid preiskovanega. Nova24TV ob tem poroča, da naj bi po neuradnih podatkih naj šlo za družino Šešok.

Celoten članek si lahko preberete tukaj.

Vir: Nova24TV