Je to boj za plače zaposlenih? Sindikati zaradi višjih plač zdravnikov na Ustavno sodišče

Branimir Štrukelj. (foto: Nova24TV)

Po poročanju Nova24TV je pet predstavnikov sindikalnih central na Ustavno sodišče Republike Slovenije vložilo zahtevo za presojo skladnosti 48. člena PHP-10 z Ustavo Republike Slovenije. Omenjeni člen predvideva zvišanje plač zdravnikom in zobozdravnikom in sicer na način, da se zvišuje najvišji možni plačilni razred, ki ga ti lahko dosežejo. Sindikati so ob tem vložili še zahtevo, da se izvajanje omenjenega 48. člena zadrži. Pri tem se pojavlja vprašanje ali za Branimirja Štruklja in somišljenike epidemija ne obstaja?

Tako naj bi pobudo vložili poleg Branimirja Štruklja – Konfederacija sindikatov javnega sektorja, še Lidija Jerkič – Zveza svobodnih sindikatov Slovenije, Jakob Počivalšek – Konfederacija sindikatov Slovenije Pergam, Evelin Vesenjak – Konfederacija novih sindikatov Slovenije – Neodvisnost in Peter Majcen Konfederacija sindikatov 90 Slovenije. Ustavno presojo naj bi sprožili, ker dvomijo, da gre pri dvigu najvišjega plačilnega razreda samo pri eni skupini javnih uslužbencev za kakršno koli povezavo z interventnimi ukrepi za omilitev posledic epidemije covida-19.

Spomnimo, da je bilo v času epidemije sprejetih kar 10 protikoronskih paketov s katerimi je vlada reševala stiske ljudi na vseh področjih. V PKP-10 je vlada sprejela tudi možnost dviga najvišjega plačilnega razreda za zdravnike, v luči zavedanja, da je v času epidemije najpomembneje, da se zdravnike obdrži v državi, kar je mogoče doseči le z višjimi plačami. Razlika med tujino in Slovenijo pri tem je tako velika, da so se zdravniki množično odločali za odhode v tujino. Po mnenju FIDES-a bi se lahko v nasprotnem primeru zgodil razkroj javnega zdravstva, bolniki pa bi še v večji meri bili izpostavljeni dolgim čakalnim dobam.

Štrukelj je ob tem povedal, da gre v tem primeru za podtaknjenca, ki je vladi omogočil, da se izogne natančno predpisanim postopkom za spreminjanje plačne lestvice, ki so opredeljeni v zakonu o sistemu plač v javnem sektorju. Vlada bi se naj po njegovih besedah izognila tudi usklajevanju o spremembah z reprezentativnimi sindikati javnega sektorja. Zanimivo je še dejstvo, da so pobudo dali ljudje, ki pred časom niso znali pojasniti zakaj nasprotujejo dvigu plač zaposlenih.

Celoten članek vam je na voljo tukaj.

Vir: Nova24TV