Na spletni strani Agencije Republike Slovenije za okolje lahko beremo, da rezultati spremljanja vsebnosti onesnaževal v slovenskih vodotokih, jezerih in morju kažejo, da svinec, kadmij, živo srebro in nikelj določajo slabo stanje Meže in njenih pritokov, Bobna, Iščice, Podvina in Žabnika.

Ščavnica, Ledava, Kobiljanski potok, Velika Krka, Meža, Jazbinski potok, Junčarjev potok, Krupa, Podvin, Paka, Temenica, Velenjsko, Gajševsko in Družmirsko jezero so obremenjeni z vsaj enim od posebnih onesnaževal (sulfat, molibden, metolaklor, cink, kobalt, PCB) in dosegajo zmerno ekološko stanje.

Živo srebro in bromirani difeniletri (zaviralci gorenja) pa se prekomerno kopičijo v ribah.

Monitoring je bil izveden tudi na Bistrici, Ljubiji, Hudinji, Podresniku, Markovem izviru – na pritoku Kobilščice in Soči, kjer poteka zajem površinske vode za oskrbo s pitno vodo. Na vseh mestih je voda ustrezne kakovosti.

Živo srebro se sprošča ob gorenju fosilnih goriv, tudi v industriji se uporablja že dolgo, zaradi obstojnosti pa lahko v okolju obstane še tisoče let in se prenaša na velike razdalje z atmosfersko depozicijo. Bromirani difeniletri so se v preteklosti uporabljali kot zaviralci gorenja v plastiki, pohištvu, v električni opremi, elektronskih napravah, v tapetništvu, tekstilni industriji in drugih gospodinjskih izdelkih. V okolje prehajajo že v času proizvodnje in tudi po prenehanju uporabe. Obe snovi v prekomernih koncentracijah v ribah ugotavljajo tudi v drugih evropskih državah, kjer so izvedli monitoring površinskih voda.

Kemijske snovi – onesnaževala, ki jih v vodno okolje vnaša človek s svojimi aktivnostmi – lahko predstavljajo akutno ali kronično strupenost za vodne organizme, se v njih kopičijo in ob uživanju posredno ogrožajo tudi zdravje ljudi. Zato Direktiva o vodah določa strategijo preprečevanja onesnaževanja voda za snovi, ki predstavljajo znatno tveganje za vodno okolje in imajo zato določene dopustne vrednosti – okoljske standarde kakovosti, ki v vodnem okolju varuje najpreprostejše organizme. Če dosežemo varnost za te organizme, bo vodno okolje še toliko bolj varno za ljudi.

Vir: Agencija Republike Slovenije za okolje