Kmetijam na območju Mestne občine Celje na voljo brezplačen najem sejalnice

Foto: MOC

Celje, 25. avgust 2020 – Na Mestni občini Celje so lani na pobudo Komisije za kmetijstvo mestnega sveta Mestne občine Celje kupili sejalnico znamke VREDO. Kmetijski stroj je namenjen vsem kmetom v občini in si ga lahko izposodijo pri javnem gospodarskem zavodu  ZELENI-CE. Včeraj so na MOC s pomočjo Kmetijsko gozdarskega zavoda Celje, Govedorejskega društva Celje in Kmetijsko svetovalne službe Slovenije na travniku na Lavi predstavili sejalnico in vse njene prednosti.

“Najem sejalnice je za kmetijska gospodarstva na območju Mestne občine Celje brezplačen. Plačati je potrebno samo delovno uro traktorista (40 evrov na uro). Kmetje se lahko za vse potrebne informacije glede najema sejalnice obrnejo na ZELENI-CE, ki ima svoje prostore na Cinkarniški poti 19. Pokličejo lahko na telefonsko številko 082 052 466 ali pišejo na [email protected]. Poudariti je potrebno, da dve toni in pol težke sejalnice kmetje ne morejo uporabljati sami. Dela namreč opravlja usposobljen izvajalec Jože Strenčan, ki je bil izbran na javnem razpisu. Izvajalec ima za uporabo opreme sejalnice pridobljene izkušnje. Pri delu uporablja lasten traktor, ki je primeren, da se lahko sejalnica nanj priključi”, so zapisali na MOC.

Na MOC si po besedah podžupanje Brede Arnšek želijo, da bi bila dobri 29.000 evrov vredna sejalnica kar se da dobro izkoriščena. »Z nakupom sejalnice smo se želeli odzvati na potrebe celjskega kmetijstva in pokazati, da cenimo kmete in da se zavedamo pomembnosti te panoge. Sejalnico smo nameravali predstaviti že v mesecu marcu, vendar nam je načrte prekrižala epidemija, zato marsikdo sploh ni vedel zanjo. Verjamemo, da se bo po današnji predstavitvi veliko uporabljala in da bo naš cilj – pomagati kmetom – s tem dosežen«, je dejala podžupanja.

Sejalnica ima številne prednosti in pozitivne učinke:

  • kmetje imajo manj stroškov, saj njiv ni potrebno orati, sejalnica se uporablja neposredno na strniščih pšenice, graha, koruze … ali neposredno v travno rušo;
  • manj je spiranja škropiv v podtalnico;
  • primerna je za športna in golf igrišča, parke in travnike;
  • z uporabo sejalnice se bo več sejala ajda, ki je sicer med bolj medonosnimi rastlinami, zemljo obogati z dušikom, preprečuje rast zeli in je gnojilo, če se ne požanje.

Če bodo kapacitete proste, bo sejalnica na voljo tudi kmetom iz ostalih občin, ki pa bodo poleg delovne ure traktorista morali plačati tudi najemnino, so še povedali na MOS

MOC letos namenja 100.000 evrov za ohranjanje in razvoj celjskega kmetijstva

MOC v želji po ohranjanju in razvoju kmetijstva v občini vsako leto namenja več sredstev. Tako so leta 2018 za ta namen namenili 45.000 evrov, v lanskem in letošnjem letu pa po 100.000 evrov. Glede na doslej prispele vloge pričakujejo, da bodo razdelili vsa predvidena sredstva.

Na območju MOC je 380 kmetij od katerih je največ majhnih kmetij, ki obdelujejo med 3 in 5 hektarij kmetijskih zemljišč. Gre za kmetije, ki so manjše od slovenskega povprečja, ki znaša 6,8 hektarja. Od 390 kmetij je 220 dopolnilnih, 100 mešanih in 25 čistih. 43 odstotkov kmetij na območju MOC je na območjih s težjimi naravnimi dejavniki za kmetovanje zato so te kmetije tudi težje konkurenčne na trgu.

M.I.