Samo nekaj odločnih potez in Avstrija je zmanjšala število prosilcev za azil iz 20.000 na 300. Po novem ahko v Avtriji ti ljudje mesečno dvignejo 40 evrov, hkrati pa imajo tudi določene delovne obveznosti do države. Ker smo v Sloveniji pod to socialisično vlado priča enormnim številkam prosilcev za azili, ki močno bremenijo državni proračun, poslanca SDS-a Antona Šturbeja zanima, če lahko podobne ukrepe pričakujemo od te vlade.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju:
Povečano število nezakonitih migracij predstavlja povečano varnostno tveganje, saj nezakonite migracije nedvomno zvišujejo varnostna tveganja, kar izhaja tudi iz poročil Policije. Zaradi tega bi morala Vlada Republike Slovenije, ki jo vodi dr. Robert Golob sprejeti ukrepe, s katerimi bi omejila nezakonite migracije.
V Avstriji so po poročanju medijev zaostrili nadzor nad prosilci za mednarodno zaščito oziroma azil ter tujimi državljani. Med drugim so uvedli kartico ugodnosti, s katero migranti ne morejo dvigniti več kot 40 evrov na mesec. Z uvedbo te kartice želijo preprečiti nakazila denarja v tujino tihotapcem. Uvedena je delovna obveznost za prosilce za mednarodno zaščito. Opravljajo neprofitno delo na področju vzdrževanja zelenih površin v občinah in zimsko vzdrževanje. Delo naj bi opravljali pri podjetjih z najmanj 5 zaposlenimi. V kolikor prosilec za mednarodno zaščito zavrne delovne obveznosti se mu žepnina zmanjša za polovico. Obiskovati morajo tečaje iz treh področjih: kulturo in običaje, enakost ter demokracijo in pravno državo.
S tem se je število prosilcev za mednarodno zaščito oziroma azil zmanjšalo iz 20.000 na 300.
Glede na navedeno vas sprašujem naslednje:
1. Ali ste seznanjeni z ukrepi, ki so jih za preprečevanje števila prosilcev za mednarodno zaščito oziroma azil sprejeli v Avstriji in ali ste jih preučili?
2. Ali boste sprejeli podobne ukrepe za omejevanje števila prosilcev za mednarodno zaščito in preprečevanje nezakonitih migracij, kot so jih sprejeli v Avstriji?
3. Kakšne ukrepe za preprečevanje števila prosilcev za mednarodno zaščito boste predlagali Vladi Republike Slovenije? Kakšna je časovnica?
Vir: SDS