Celje je minuli teden obiskala komisija Turistične zveze Slovenije (TZS), ki v sklopu tradicionalne akcije Moja dežela v različnih kategorijah ocenjuje urejenost in gostoljubnost mest, krajev in turističnih točk. Mesto Celje brani zmago iz lanskega natečaja v kategoriji večjih mest, pa tudi sicer so v zadnjih letih posegali po visokih uvrstitvah, saj je MCC hostel zmagoval v kategoriji mladinskih prenočišč. Predstavniki Mestne občine Celje, Zavoda Celeia Celje in javnega podjetja Zelenice so predstavili njihove aktivnosti in načrte, ko gre za delovanje in urejanje infrastrukture v mestu, predvsem zelenih površin, skrb za kulturno dediščino, turistično ponudbo in projekte.
Po običaju člane komisije sprejmejo na eni izmed pomembnejših turističnih atrakcij v mestu. Letos so se odločili za Staro grofijo, kjer pod Muzejskim trgom nastaja novo razstavišče tipa »mesto pod mestom« (kot je v Knežjem dvoru). Tam bodo »in situ« na ogled dragocene arheološke najdbe iz obdobja rimske Celeie, in sicer gre za ostanke meščanske vile in freske iz prvega stoletja, ki so bile odkrite ob obnovi Muzejskega trga. Dr. Jure Krajšek, višji kustos z oddelka za arheologijo v Pokrajinskem muzeju Celju, je podrobneje predstavil odkritja in pojasnil postopke za zaščito in prezentacijo najdb, ki jih izvajajo v sodelovanju z restavracijskim centrom v Ljubljani, kjer se trenutno nahaja del odkritij. Gostje so se lahko seznanili še z eno pomembno pridobitvijo v Stari grofiji, zunanjim dvigalom, ki bo tudi gibalno oviranim obiskovalcem omogočalo ogled zbirk pokrajinskega muzeja. Dvigalo je s svojo »nevidno«, zrcalno podobo, že postalo svojevrstna znamenitost.
Dobrodošlico in pozdravni nagovor je gostom namenil podžupan Samo Seničar, ki je izrazil zadovoljstvo, da je Celje s svojo bogato zgodovino in kulturno dediščino turistično prepoznavno mesto. Aktivnosti, ki jih na področju infrastrukture in turistične ponudbe izvaja Mestna občina Celje, so usmerjene v to, da bi se v mestu dobro počutili tako prebivalci kot obiskovalci mesta, ki jih je vsako leto več. Omenil je nekatere pridobitve, ki dajejo nov zagon mestu, kot je na primer ureditev kareja med SLG Celje in novo stavbo Zdravstvenega doma Celje, kjer je z varovanimi stanovanji zaživela obnovljena Vila Vodnikova. Na tem območju bo s preselitvijo Fakultete za logistiko v prostore nekdanje Srednje ekonomske šole v prihodnosti nastal tudi študentski vrvež. Podžupan je poudaril je tudi vlogo mladih in izpostavil 4,5 milijonski projekt Magnet, ki bo prispeval k preprečevanju bega možganov v Celju ter spodbujal inovacije, odgovorno podjetništvo in skrbel za vključujoč lokalni razvoj.
Vodja tričlanske komisije, ki je obiskala Celje, Karmen Grebenc Burger, glavna sekretarka TZS, je povedala, da so v minulih letih akcije lahko ugotovili, da so slovenska mesta in kraji po večini lepo urejeni in da je v njih dobro poskrbljeno za infrastrukturo. Tako so se odločili za spremenjen koncept akcije, ki so bolj osredotoča na vsebino turistično ponudbo in gostoljubnosti, na energijo znotraj destinacije, kar pomeni dobro počutje domačinov, ponudnikov, obiskovalcev ter na povezovanje z sosednjimi občinami, turističnimi društvi in drugimi deležniki v turizmu.
Na Mestni občini Celje verjamejo, da lahko tudi v spremenjenem konceptu akcije pokažejo in dokažejo, da so njihovi projekti in aktivnosti v soglasju s temi cilji, ko gre za turistični razvoj. Komisiji so predstavili, da so v tem letu sprejeli novo turistično strategijo ter strategiji kulture in športa, ki se prav tako povezujeta z turističnimi cilji, pri čemer so k sodelovanju pri snovanju teh razvojnih dokumentov vključili povabili tudi prebivalce mesta.
Vključeni so tudi v zeleno shemo slovenskega turizma in se osredotočajo na izpolnjevanje pogojev za pridobitev najvišjih znakov kakovosti za zeleno destinacijo. Temu sledijo tudi nekateri projekti, kot je na primer urejanje grajskih poti, ki bodo izboljšale dostop do Starega gradu, njihove največje turistične znamenitosti, in uporabniško izkušnjo doživetja mesta, bogate zgodovine.
Zavod Celeia Celje, ki skrbi za turistično ponudbo, se s svojimi programi in delovanjem poskuša čimbolj približati zahtevam sodobnega gosta, ki danes išče »doživljajsko in kulinarično avanturo«. Kot je povedala predstavnica ZCC Maja Ažman, veliko delajo z gostinci in prav na področju kulinarike so v zadnjem času zagotovo vidni premiki v ponudbi. Novi dogodki, kot so Okusi Celja, Martinovanje ter tudi že uveljavljen Rol.CE & Vin.CE, so nedvomno dokaz za to.
Rezultati letošnjega ocenjevanja bodo znani na tradicionalnih Dnevih slovenskega turizma, ki bodo jeseni v Laškem.
Mestna občina Celje