Vsako življenje je nenadomestljivo. Tretjo nedeljo v novembru obeležujemo svetovni dan spomina na žrtve prometnih nesreč, tudi letošnje leto pod sloganom »Spominjajmo se, pomagajmo, ukrepajmo« in s poudarkom na odgovornem ravnanju ter spoštovanju vseh udeležencev v prometu. Krajšo slovesnost so pripravili učenke in učenci Osnovne šole Ljubečna.
Na prireditev so poleg predstavnikov različnih organizacij, zavodov in javnih podjetij povabili tudi ravnateljice in ravnatelje ter učiteljice in učitelje, ki na osnovnih in srednjih šolah skrbijo za aktivnosti povezane s prometno varnostjo in ozaveščanjem o pomenu odgovornega vedenja v prometu.
Zbrane je nagovorila podžupanja Saša Kundih, ki je povedala, da ta dan še posebej obeležujemo tudi zato, da opominjali, opozarjali in ozaveščali. »Največ lahko za varnost v prometu naredi vsak posameznik, sak izmed nas – v prvi vrsti kot vozniki motornih vozil, z odgovornim obnašanjem pa tudi kolesarji in pešci. Varnost v prometu je visoko na seznamu prioritet lokalnih skupnosti, tudi na Mestni občini Celje v to področje vlagamo veliko,« je poudarila.
Pomemben partner pri področju prometa še posebej trajnostne mobilnosti je za Mestno občino Celje Zavod Vozim, ki že leta s svojim delovanjem ozavešča o prometni varnosti. Njihov predstavnik Matej Lednik je vse zbrane, še posebej otroke, pozval, naj pazijo nase in vse ostale udeležence v prometu.
Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Mestne občine Celje veliko sodeluje tudi s Policijsko postajo Celje, ki je poleg mestnih redarjev ključna tudi ob dogodkih, ko si želimo še posebej opozarjati na odgovorno obnašanje v prometu. Inšpektorica v oddelku za cestni promet Policijske uprave Celje Jasna Božič je opozorila na dosledno upoštevanje prometnih predpisov in prometne signalizacije ter zbranost v prometu.
Še nekaj statističnih podatkov: Po oceni Svetovne zdravstvene organizacije na cestah letno umre približno 1.35 milijona udeležencev, dnevno najmanj 3.390 oseb. Poškoduje se okoli 50 milijonov ljudi, 5 milijonov pa jih za vedno ostane invalidnih. Trenutno so prometne nesreče vodilni vzrok smrti otrok in mladostnikov, starih 5–29 let. Slovenske ceste so od leta 1991 do 2024 zahtevale 7.885 življenj, približno 329.758 ljudi pa se je v prometnih nesrečah hudo telesno poškodovalo.
»Preveč … vsako življenje, ki ugasne na cestah, je nenadomestljivo. Tudi zato, da bi se število smrtno ponesrečenih zmanjšalo, vsako leto obeležujemo ta dan.« S temi besedami je današnjo slovesnost zaključil učenec Osnovne šole Ljubečna Ben Jevšnik.
MOC