Mestna občina Celje in Direkcija Republike Slovenije za vode (DRSV) nadaljujeta z izvajanjem ključnih projektov za izboljšanje poplavne varnosti v celjski občini. V prostorih DRSV je bila podpisana pogodba z izbranim izvajalcem za projekt Protipoplavne ureditve Savinje na območju Polul, ki predvideva tudi zamenjavo hidravlično neustrezne premostitve čez reko Savinjo.
Protipoplavne ureditve Savinje na območju Polul so del projekta “Dodatni ukrepi za zmanjševanje poplavne ogroženosti v občini Celje”, ki se izvaja na podlagi sporazuma, ki je bil podpisan z Direkcijo Republike Slovenije za vode. Izvedba projekta se bo v skladu s podpisano pogodbo začela v začetku prihodnjega leta in bo končana predvidoma do sredine leta 2026.
»Gre za izjemno pomemben korak k zmanjšanju poplavne ogroženosti v Mestni občini Celje, kar bo bistveno izboljšalo kakovost življenja naših občanov in zmanjšalo tveganje za škodo ob visokih vodah. Zahvaljujem se sodelavcem na Oddelku za okolje in prostor ter komunalo, pa tudi našim partnerjem na Direkciji RS za vode, Ministrstvu za naravne vire in prostor ter ministru Jožetu Novaku za odlično sodelovanje pri tem zahtevnem projektu. Nov most ne bo le pomembno prispeval k zmanjšanju poplavne ogroženosti, temveč bo izboljšal tudi varnost in udobje vseh udeležencev v prometu. Zasnovan je kot sodoben in trajnosten, ki bo ustrezal potrebam lokalne skupnosti in dolgoročno služil razvoju naše občine. S tem projektom Mestna občina Celje in Direkcija RS za vode dokazujeta, da so partnerski pristopi in skrbna priprava ključni za izvedbo zahtevnih investicijskih projektov, ki izboljšujejo kakovost življenja in varnost občanov,« je ob podpisu pogodbe dejal župan Mestne občine Celje Matija Kovač.
Postopek javnega naročila je v imenu direkcije vodila Mestna občina Celje, ki je v začetku leta kot prva slovenska občina pridobila vso potrebno dokumentacijo, zemljišča in gradbena dovoljenja za izvedbo protipoplavnih ukrepov. Izbrani izvajalec je podjetje VOC Celje d.o.o., ki nastopa skupaj s partnerjema Kolektor CGP d.o.o. iz Nove Gorice in Hering d.d. iz BIH. Pogodbena vrednost del, ki vključujejo zamenjavo starega mostu z novim in druge vodnogospodarske ureditve Savinje v tem delu, znaša 14.283.311,32 evrov (z vključenim DDV).
Nov most, ki bo dolg 110 metrov, bo prečkal Savinjo pod kotom 90 stopinj in bo brez podpor v rečni strugi. Na mostu bosta dva vozna pasova ter ločena mešana površina, ki bo namenjena varnemu prečkanju mostu kolesarjev in pešcev. Projekt obsega tudi rekonstrukcijo in delno prestavitev lokalne ceste na levem rečnem bregu v dolžini 615,5 metrov. Sočasno z izgradnjo mostu pa je predvidena tudi rekonstrukcija ceste in umestitev krožišča na desnem bregu, kar bosta financirala Mestna občina Celje in Direkcija Republike Slovenije za infrastrukturo.
“Današnji podpis pogodbe predstavlja pomemben mejnik v prizadevanjih za zmanjšanje poplavne ogroženosti in izboljšanje kakovosti življenja v Mestni občini Celje. Gre za zahteven in ambiciozen projekt, ki vključuje številne deležnike, od lokalne skupnosti in občinskih služb do izvajalcev in ministrstva. Iskrena zahvala gre vsem, ki so s svojim znanjem, vztrajnostjo in predanostjo prispevali k pripravi in začetku tega pomembnega projekta. Še posebej se zahvaljujemo Mestni občini Celje za celoten angažma in pripravo vse potrebne dokumentacije, ki je bila ključna za uspešen začetek tega projekta. Prepričana sem, da bomo z dobrim sodelovanjem z izbranim izvajalcem in ostalimi partnerji projekt izvedli na visoki strokovni ravni, kar bo dolgoročno prispevalo k večji varnosti prebivalcev ter zaščiti okolja in premoženja pred poplavami. Nov most na Polulah, skupaj z drugimi načrtovanimi ukrepi, bo ključno prispeval k zmanjšanju poplavne ogroženosti, obenem pa izboljšal prometno infrastrukturo in povezanost lokalne skupnosti. Hvala vsem, ki ste s svojim trudom in predanostjo pripomogli k uresničitvi tega pomembnega koraka,” je ob podpisu pogodbe izpostavila direktorica Direkcije RS za vode Urška Hočevar.
Celoten nabor aktivnosti v projektu “Dodatni ukrepi za zmanjševanje poplavne ogroženosti v občini Celje” poleg zamenjave premostitve čez Savinjo na Polulah vključuje še zamenjavo mostu čez Voglajno pri Topru ter vodno-gospodarske ureditve na petih vodotokih: Ločnici v Zagradu, potoku Dajnica, potoku Koprivnica s pritoki, Voglajni in Savinji. Izvedba teh ukrepov bo omogočila poplavno zaščito za preko 2.000 prebivalcev in zmanjšala ogroženost pri visokih vodah s povratno dobo Q100.
V prihodnjem letu je predvidena tudi zamenjavo hidravlično neustrezne premostitve pri Topru z izgradnjo krožišča. Postopek za izbiro izvajalca je v teku, rok za oddajo ponudb pa se izteče v začetku naslednjega tedna. Objava povabil k oddaji ponudbe za izbiro izvajalca za preostale tri ukrepe je v teku, rok za oddajo ponudb je predviden v drugi polovici decembra.
Mestna občina Celje