Mestna občina Celje: V Celje prihaja največji slovenski literarni festival Fabula

Foto: MOC

Celje postaja novi dom največjega in najbolj odmevnega domačega mednarodnega literarnega festivala, Festivala Literature sveta – Fabula, ki bo letos potekal med 1. in 21. marcem. Ekipa Beletrine bo v tesnem sodelovanju s koproducentom festivala, Osrednjo knjižnico Celje, v osrčju knežjega mesta ustvarila živahno kulturno središče, kjer bodo potekale literarne razprave, pogovori z avtorji, bogat spremljevalni program ter interaktivne instalacije. Posebna pozornost bo tudi letos namenjena mladim.

»Z velikim veseljem pozdravljamo prihod festivala Fabula v Celje. Dejstvo, da bo Fabula prvič gostovala v našem mestu, potrjuje, da je Celje vse bolj prepoznano kot živahno kulturno središče. Mestna občina Celje si prizadeva za razvoj kakovostnih kulturnih vsebin in podporo projektom, ki bogatijo življenje naših občanov. Prepričan sem, da bo Fabula tudi v našem mestu naletela na izjemen odziv ter prispevala k širjenju bralne kulture in kritičnega mišljenja,« je o prihodu Fabule v Celje povedal župan Mestne občine Celje Matija Kovač.

V Celje prihajajo mednarodne literarne zvezde, kot so Sharon Dodua Otoo, britanska avtorica ganskega rodu in prejemnica nagrade Ingeborg Bachmann, pisateljica Yoko Tawada, znana po distopičnih romanih, mehiška avtorica Guadalupe Nettel, hrvaška pisateljica Dora Šustić ter italijansko-pakistanski avtor Saif ur Rehman Raja. Vsi osrednji gostje festivala bodo najprej nastopili v Slovenskem ljudskem gledališču Celje, naslednji dan pa v ljubljanskem Cankarjevem domu.

»V Osrednji knjižnici Celje kot koproducenti festivala Fabula z navdušenjem in odgovornostjo vstopamo v festivalno dogajanje. Posebej nas veseli, da so se nam pridružile tudi knjižnice na celjskem območju. Verjamem, da bomo s kakovostnim literarnim programom za naše obiskovalce vseh generacij dodatno prispevali k spodbujanju branja na višji ravni, razvoju bralne pismenosti in bralne kulture na splošno. Novost literarnih večerov v celjski knjižnici bo tudi tolmačenje v slovenski znakovni jezik. Naj bo literarni utrip mesta doživetje za vse,« je povedala direktorica Osrednje knjižnice Celje Polonca Bajc Napret.

Spremljevalni program

V luči predfestivalskega dogajanja bodo že 27. februarja zaživele tri literarne instalacije – Fabula Fotelj, Napiši svojo fabulo! in Mestna poslušalnica Literature sveta. Temu bodo vse do pomladi sledili številni projekti spremljevalnega programa, namenjeni mladim in drugim literarnim navdušencem, kot so Fabula med platnicami, Noč branja in pripovedovanja s Festivalom Fabula, Fabula Hub, Fabula polis, Mlada Fabula in Fabula zunaj literature.

Fabula bo posebno mesto dobila tudi v rumenem kiosku K67, poleg tega bodo literarni dogodki v okviru Fabulinega izbora v mesto privabili tudi najbolj vznemirljiva domača literarna imena.

»Letošnjo Fabulo si bomo zapomnili kot prelomno, kot leto, ko bo festival doživel kvantni skok, se vsebinsko razširil, prostorsko redefiniral in na novo pozicioniral v vseslovenskem kontekstu. S premikom v Celje bo knežje mesto na področju literature pridobilo izjemno možnost za bodoči razvoj v smislu profilirane kulturne destinacije, dela z lokalnimi deležniki in občinstvi,« je povedal programski direktor Beletrine Aleš Šteger.

Podroben program letošnje Fabule bodo predstavili na novinarski konferenci, ki bo 27. februarja ob 10. uri v Osrednji knjižnici Celje.

MOC