V preteklih dneh je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mestni občini Celje odobrilo 20.982,46 evrov za vzpostavitev Zelene raziskovalnice na prostem. V tem primeru so to nepovratna sredstva, ki jih Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja namenja za projekte, ki spodbujajo trajnostni razvoj podeželja.

Z vzpostavitvijo Zelene raziskovalnice bodo na Mestni občini Celje popestrili turistično ponudbo na Šmartinskem jezeru, hkrati pa bo imela tudi sinergijski učinek na celotno območje Lokalne akcije skupine (LAS) Raznolikost podeželja, ki zajema območja Celja, Laškega, Štor in Vojnika. S tem projektom bo otrokom, domačim in tujim turistom ter domačinom na inovativen, vendar preprost način omogočeno, da bodo spoznali raznolikost naravnega okolja in njegov pomen za zdravo in kakovostno življenje. V projektu, ki ga ocenjujejo na 31.974,99 evrov in v katerega je tudi vključen davek na dodano vrednost, so se v Mestni občini Celje povezali tudi z Zavodom za kulturne prireditve in turizem Celeia Celje, ki bo poskrbel za promocijo tega projekta. Povezali so se tudi z Viktorjem Kranjcem iz Loč v Šmartnem v Rožni dolini, ki ima kmetijo tik ob Šmartinskem jezeru in verjame, da je mogoče z inovativno podjetniško idejo bistveno prispevati k trajnostnemu razvoju tega območja.

Na Mestni občini Celje še poudarjajo, da je Šmartinsko jezero zanimiva rekreacijska, športna in turistična točka, ki vsako leto privablja več obiskovalcev. Obiskovalci se lahko že nekaj let od cerkve Svetega Duha v Novo vas do jezera sprehodijo varno po pešpoti, kolesarji pa varno pripeljejo po kolesarski stezi.  Pri čolnarni Muzej si lahko obiskovalci izposodijo čoln, kajak, sup in pedolin. Prav tako je zelo zanimivo območje pri pregradi, ki je predvideno za doživljajski center in kjer sta že sedaj otroško igrišče in kavarna Brkati som.

Jezero ponuja deset kilometrov dolgo, razgibano obalo. S svojo neokrnjeno naravo pa je ob njem še veliko neizkoriščenih priložnosti tudi za zasebnike zato so bili na Mestni občini Celje še toliko bolj veseli pobude domačina Viktorja Kranjca, ki je v svojem gozdu pripravljen postaviti raziskovalnico, na travniku pa igralnico. Ko bo raziskovalnica postavljena bodo otroci v gozdu s pomočjo zemljevida in raziskovalne knjižice na različnih lokacijah iskali živali in rastline, ki so značilne za to območje. Iskanje ne bo samo zabavno ampak se bodo otroci tudi veliko naučili, izvedeli bodo tudi kako pomembno je ohranjati biološko raznovrstnost na območju Šmartinskega jezera in kako lahko sami s svojim odgovornim ravnanjem doprinesejo k temu cilju.

Viktor Kranjc bo Zeleno raziskovalnico začel urejati letos jeseni, odprl pa naj bi jo maja ali junija naslednje leto. Pri izdelavi bo posebno pozornost namenil tudi otrokom s posebnimi potrebami. Prav tako jo bo opremil z navodili in gradivom v tujih jezikih saj pričakuje, da bodo raziskovalnico obiskali tudi tuji turisti.

 

Vir: MOC