Tradicionalni slovenski zajtrk je s kmetijskega, zdravstvenega in vzgojnega vidika zelo pomemben. Ker njegova izvedba v lanskem letu ni bila izvedljiva na način, da bi v vzgojno-izobraževalnih ustanovah otroci lahko pojedli zajtrk, so se na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano s partnerji odločili, da ga še pred koncem letošnjega šolskega leta vendarle izvedejo. Nadomestni Tradicionalni slovenski zajtrk bo v petek, 11. junija 2021.
Lanskoletni Tradicionalni slovenki zajtrk je potekal drugače, kot v prejšnjih letih. Ker otroci v vrtcih in šolah niso bili fizično prisotni, razen nekaj izjem, tudi zajtrka, kot samostojnega obroka zanje ni bilo mogoče pripraviti. Šole in vrtci so tako na omenjen dan del pouka na daljavo namenili dnevu slovenske hrane in pomenu rednega zajtrkovanja.
V vzgojno-izobraževalnih ustanovah bo tako na ta dan, 11.junija 2021 potekal pravi Tradicionalni slovenski zajtrk. To pomeni, da bodo na ta dan otroci v šolah in vrtcih za zajtrk jedli kruh, maslo, med, mleko ter sveže ali suho sadje. Vsa živila bodo, kot vedno pri Tradicionalnem slovenskem zajtrku, slovenska. Vzgojno-izobraževalne ustanove, ki bodo zajtrk izvedle, bodo lahko uveljavljale pavšalno nadomestilo za nakup živil namenjenih zajtrku.
Namen Tradicionalnega slovenskega zajtrka je izobraževati, obveščati in osveščati šolajočo mladino in vzporedno v določenem obsegu tudi širšo javnost o pomenu zajtrka v okviru prehranjevalnih navad, pomenu in prednostih lokalno pridelanih živil slovenskega izvora, pomenu kmetijske dejavnosti in čebelarstva za pridelavo, okolje, gospodarske dejavnosti in za širše okolje, o pravilnem ravnanju z odpadki, ki nastajajo pri vsakodnevnih dejavnostih ter racionalnem ravnanju z embalažo. Pomembno je tudi splošno osveščanje mladine o pomenu zdravega načina življenja, vključno s pomenom gibanja in izvajanja športnih aktivnosti.