V preteklih dneh je Osrednja knjižnica Celje prijazno gostila že 10. natečaj Cinkarne Celje, ki so ga letos poimenovali Cinkarna praznuje in strip izdeluje.
Letos namreč mineva 145 let od delovanja Cinkarne v Celju, pred 45-imi leti so v Cinkarni Celje pričeli izdelovati njihov najpomembnejši produkt, to je titanov oksid. V letošnjem letu pa mineva tudi 10 let od začetka natečajev, ki so namenjeni učencem osnovnih šol in dijakom srednjih šol. Zaradi tega se jim je izziv kakšno nalogo naj za 10-ti natečaj postavijo mladim ustvarjalcem ponudil tako rekoč sam. Odločili so se, da bodo mladi ustvarjalci poskušali skozi strip pokazati 145-letni razvoj podjetja. Tako so organizatorji želeli, da mladi predstavijo skozi strip prihod vlaka v Celje, izgradnjo tovarne, izobraževanje delavcev, postavitev prve čistilne naprave, zaprtje nekaterih programov, razvijanje novih tehnologij in procesov, posodobitve procesov in vpeljevanje najnovejših tehnologij za varno delovanje v okolju.
Na zaključni slovesnosti je članica uprave – tehnična direktorica Nikolaja Podgoršek Selič povedala: »Namen natečajev je preprost. Preko zabavnih in ustvarjalnih vsebin mladim približati delovanje podjetja. V vseh teh letih so spoznali že kar nekaj naših proizvodov. Mi si seveda želimo, da jih poznajo čim bolje, saj je kemija povsod okoli nas in za življenje, kakršnega živimo, nujno potrebna«. Ob tem dogodku je svoje razmišljanje o natečaju podal tudi predsednik uprave – generalni direktor Tomaž Benčina, ki je povedal: »Ves čas stremimo k posodabljanju tehnologije, razpoložljivih tehnik in postopkov ter s tem zagotavljamo, da s svojim delovanjem dodatno ne obremenjujemo okolja. Zato smo še bolj veseli, če naše dobro delo in trud, ki ga vlagamo prepoznavajo tudi izobraževalne institucije.«
V nadaljevanju so organizatorji predstavili podatek, da je letos na natečaj prispelo 72 stripov, ki jih je ustvarilo 450 mladih ustvarjalcev. Kljub temu, da so imeli težak izbor kateri strip nagraditi so se odločili, da nagradijo stripe, ki so jih izdali na Osnovni šoli Mozirje, I. gimnaziji v Celju, Osnovni šoli Gustava Šiliha Velenje in Centru za vzgojo in izobraževanje Velenje. Da so bili izdelki res dobri dokazuje, da se je natečajna komisija odločila dodatno podeliti nekaj posebnih nagrad. Te nagrade so prejeli: Osnovna šola Mozirje, Osnovna šola Šmarje pri Jelšah, Osnovna šola Frana Kranjca Celje in Gimnazija Celje – Center.
Sama razstava izdelkov bo za obiskovalce na ogled v naslednjih dneh v prostorih Osrednje knjižnice Celje. 145.-to letnico delovanja bodo v Cinkarni Celje obeležili tudi s predstavitvijo novega službenega gasilskega vozila, razstavo produktov skozi čas, ki bo postavljena v Muzeju novejše zgodovine in bo na ogled v jesenskih mesecih, za konec pa bodo organizirali še taktično gasilsko vajo v sodelovanju s Civilno zaščito Mestne občine Celje in Poklicno gasilsko enoto Celje.
Vir: Cinkarna Celje