Pivovarna Laško Union (niti ne družba HEINEKEN, katere del je) ni lastnik vodnih virov, iz katerih se črpa voda za proizvodnjo piva in drugih izdelkov.
Za vso vodo v izdelkih, ki jih prodamo, plačamo letno koncesijo državi, iz naslova načrpane vode pa vodno povračilo. Podzemna voda namreč ni last Pivovarne Laško Union, podjetje ima le koncesijo za uporabo. Zakon o vodah RS namreč veleva, da je voda last države, slednja pa lahko podeli koncesijo zanjo. Tako tudi v primeru Pivovarne Laško Union. V primerjavi z ostalimi evropskimi državami sta omenjena vodna prispevka, ki ju plačuje Pivovarna Laško Union, visoko nad povprečjem evropskih držav in nas postavlja v neenakovreden položaj do tekmecev v dejavnosti.
Zavezanost Pivovarne Laško Union k varovanju vode
Zavedamo se, da je voda dragocen vir. Kot družbeno odgovorno podjetje si v Pivovarni Laško Union prizadevamo za gospodarno rabo vode v vseh panogah ter trajnostni odjem in oskrbo z vodo. V vodnem krogu je deležnikov več in vsak mora odigrati svojo vlogo za njeno ohranjanje. V svoji trajnostni strategiji – Varimo boljši svet – smo tako izpostavili tudi področje varovanja vode ter vodnih virov ter v zvezi s tem določili konkretne ukrepe in cilje samoregulacije.
V Pivovarni Laško Union smo zavezani k varovanju vode, saj je pivo v 95 odstotkih sestavljeno iz vode. Poleg tega kakovostno pivo potrebuje visoko kakovostno vodo. Družba Heineken, katere del je tudi Pivovarna Laško Union, je marca lani predstavila svojo vizijo za vodo do leta 2030. Ta podpira trajnostni razvojni cilj Združenih narodov št. 6: Čista voda in sanitarna ureditev. V okviru te zaveze je sprejela tudi konkretne zaveze (na voljo tukaj). Pri tem se usmerjamo na celoten vodni krog, saj si prizadevamo za odgovorno upravljanje z vodo, njeno učinkovito rabo in uporabo. S posodabljanjem tehnologije in optimizacijo porabe vode za proizvodnjo vsakega litra piva konstantno zmanjšujemo. V zadnjih letih smo jo v Pivovarni Laško Union zmanjšali tudi do 60 odstotkov. Odpadno tehnološko vodo tudi očistimo na lastni čistilni napravi, kjer v procesu anaerobne obdelave pridobivamo bioplin, ki ga uporabljamo kot alternativni energent zemeljskemu plinu v energetskih procesih.