Celje 31. avgust 2020 – Na današnji tiskovni konferencu Policijske uprave Celje pred pričetkom novega šolskega leta je o problematiki nasilja med mladimi spregovoril Aleksander Podgrajšek, mag., inšpektor za splošne policijske naloge v Sektorju uniformirane policije PU Celje.
Aleksander Podgrajšek je poudaril, da se na Policijski upravi Celje se že več kot desetletje načrtno ukvarjamo s preprečevanjem in odkrivanjem nasilja med mladimi. Po besedah Podgrajška je zato pred začetkom novega šolskega leta čas, ko se poveča spremljanje in načrtovanje nalog na tem področju. Zelo pomembno je namreč, da nasilje prepoznajo tisti, ki so odgovorni za preprečevanje njegovega obstoja, obravnave in izvedbe nadaljnjih ukrepov, bodisi za sankcioniranje storilce, še pomembneje za pomoč žrtvam.
Po besedah Aleksandra Podgrajška je še posebej pomembno, da se obravnava medvrstniškega nasilja izvaja v celostenem pristopu vseh deležnikov in izvedbo vseh ukrepov, ki se kakorkoli nanašajo na bodisi na storilca, bodisi na žrtev in da v vseh primerih
obravnave medvrstniškega nasilja policisti ugotavljamo, ali so vsi odgovorni postorili vse, da preprečijo njegov nastanek (ravnatelji in ostali pedagoški delavci, predstavniki lokalnih skupnosti, predstavniki prevoznikov, starši in drugi zakoniti zastopniki, …).
Dodal je še, da so v letošnjem polletju obravnavali 9 primerov nasilja med mladimi od tega so podali dve kazenski ovadbi, napisali dva obdolžilna predloga. Policisti so v vseh devetih primerih obvestili tudi pristojni center za socialno delo in zakoniti zastopniki. V štirih primerih so udeleženci dobili lahke telesne poškodbe, je povedal Podgrajšek.
“Naloge za preprečevanje nasilja med mladimi policisti izvajamo ves čas, intenzivirajo pa se posebej v času in na mestih, ko se na podlagi izkušenj iz preteklih let, pričakuje pojav nasilnih vedenj mladostnikov. Policisti bodo na teh mestih v prihajajočem obdobju prisotni tako v uniformah, kot tudi v civilu. Povečana bo prisotnost tudi železniškega in avtobusnega osebja, občinskih redarjev in varnostnikov in ostalih delavcev v šolah”, je še dodal Aleksander Podrajšek.
V preteklosti so policisti ugotavljali primere medvrstniškega nasilja, ko so zadeve
bile poznane v šoli, do prijave na policijo pa ni prišlo. Pri svojih aktivnostih so ugotovili tudi, da so starši o tem, da je otrok žrtev nasilja obveščeni zelo pozno, ali pa jim je ta podatek do same obravnave celo neznan.
M.I.