Od preiskav v zvezi s preskakovanjem čakalnih vrst v UKC Ljubljana pri nekaterih zdravnikih mineva dve leti in pol. Sedaj se bo z zadevo pričelo ukvarjati okrožno sodišče v Ljubljani, na katerem se bo s predobravnavnimi naroki začelo sojenje 10 osebam in dvema podjetjema. Tožilstvo osumljenim očita kaznivo dejanje nedovoljenega dajanja daril.
Po navajanju STA naj bil prvoobtoženi Uroš Smiljič v UKC Ljubljana več let veljal za nekakšno sivo eminenco, ki lahko uredi karkoli. Po navedbah nekaterih medijev naj bi Smiljič kot skladiščnik, ki se je predstavljal tudi kot strokovnjak za računovodstvo in v nekaterih primerih tudi kot pomočnik direktorja, med ljudmi velja za nekoga, ki lahko uredi vse, tudi obravnave mimo čakalnih vrst.
STA navaja tudi, da naj bi za takšne usluge v nekaterih primerih prejel celo 20.000 evrov, v drugih pa tudi različne dobrine. Tako naj bi soobtoženima zdravnikoma Radu Janši iz interne klinike in Tomažu Malovrhu s kirurške klinike obljubil izdelavo hišnega nadstreška oziroma polet s policijskim helikopterjem. Oba soobtožena sta očitke zavrnila in zatrdila, da sta bolnike, ki jih je priporočil Smiljič, pregledala izven delovnega časa ali v času malice.
Mediji so poročali, da je Smiljič v sodni preiskavi zanikal nezakonitosti in zatrdil, da mu nikoli ni nihče ni obljubil nagrad ter, da jih sam nikoli niti ne bi zahteval. Zatrjeval naj bi, da je želel le pomagati ljudem, saj je imel tudi sam izkušnje z zdravljenjem svojcev. Tudi ostali obtoženci naj bi očitana kazniva dejanja zanikali. Časnik Dnevnik je poročal, da naj bi le soobtoženi Iztok Požar, ki naj bi Smiljiču izročil 20.000 evrov za zdravnika priznal svoje dejanje.
Omenjene nečedne posle je policistom med drugimi naznanil tudi kirurg na Onkološkem inštitutu Ljubljana Erik Brecelj, so še zapisali na STA.
Vir: STA