Projekt prinaša več koristi. Učencem omogoča celovit vpogled v potovanje odpadkov – od njihovega nastanka in razvrščanja do kompleksnejših oblik predelave, vključno s termično obdelavo komunalnih odpadkov, ki je edinstvena v Sloveniji. Hkrati prispeva k okoljski ozaveščenosti lokalne skupnosti ter mlade spodbuja k aktivni vlogi pri ohranjanju okolja.
Glavni cilj projekta je namreč izboljšati znanje učencev o pomembnosti zmanjševanja količin odpadkov in spodbujati razvoj veščin za odgovorno ravnanje z njimi. V sklopu aktivnosti so organizirane delavnice ločevanja odpadkov, ki potekajo na šolah, učenci pa gredo tudi na terenske oglede Regijskega centra za ravnanje z odpadki Celje (RCERO Celje) in Toplarne Celje. Tako se seznanijo s postopki, ki omogočajo pretvorbo odpadkov v potencialne surovine ter v električno in toplotno energijo – proces, ki v Sloveniji še vedno velja za pionirski pristop pri obvladovanju odpadkov.
Za vse sodelujoče otroke in njihove spremljevalce so delavnice, ogledi in prevozi, ki se izvajajo z lokalnimi potniškimi avtobusi Celebus, brezplačni, kar omogoča dostopnost projekta vsem osnovnim šolam v Celju. Prvi odzivi učencev kažejo, da jim nova spoznanja omogočajo drugačen, bolj odgovoren pogled na ravnanje z odpadki.
Vsi partnerji projekta, tako Mestna občina Celje kot družbi Simbio in Energetika Celje, se nadejajo, da bo učinek projekta dolgotrajen in bo otrokom pomagal oblikovati trajnostne navade tudi v prihodnje.
Simbio, d. o. o.