V Celju bodo kmalu zacvetele japonske češnje

Foto: MOC

Mestna občina Celje (MOC) nadaljuje s projektom »Eksperimentalna ureditev dela Lilekove in Gubčeve ulice v Celju«. Kot mnoga druga gradbišča je tudi to gradbišče sredi mesta zaradi razglašene epidemije izvajalec začasno ustavil, prejšnji teden pa je znova nadaljeval s polaganjem tlakovcev na Gubčevi ulici pred vhodom v nekdanjo veleblagovnico T. MOC namreč na tem delu ureja  poljudnoznanstveni park Tehno park Celje. V prihodnjih dneh bodo na tem območju zasadili še sedem dreves. V že pripravljene sadilne jame pa ne bodo zasadili gladičije »Sunburst«, kot so sprva načrtovali, temveč japonsko češnjo.

MOC v tem tednu pričenjai z gradbenimi deli na delu Lilekove ulice. Tako kot na Gubčevi  bodo tudi na tej ulici poskrbeli za obnovo vse komunalne vode (vodovod, plin, kanalizacija za odvajanje odpadnih in meteornih vod, javna razsvetljava, elektrokabelska napeljava), položeni bodo novi kamniti tlaki. Celotno območje, ki so ga deloma že oziroma ga še bodo v sklopu tega projekta na novo tlakovali, se razteza na približno 1800 kvadratnih metrih. Z novimi tlaki nadaljujejo zasnovo oblikovanja pred nekaj leti obnovljenega dela starega mestnega jedra. Na zahodni strani Gubčeve ulice, na odseku med stikom z Lilekovo in navezavo na Cankarjevo ulico, so že v zimskih mesecih zgradili podzemni sistem za zbiranje odpadkov.

Foto: MOC

Ob koncu projekta bodo na delu obeh obnovljenih ulic namestili novo urbano opremo in pitnik. Postavili bodo tudi table, ki bodo označevale območje eksperimentalne prometne ureditve in obveščevalne table, ki bodo promovirale hojo. Verjamejo tudi, da bo ta mestni prostor resnično zasijal v novi, atraktivni podobi in bo omogočal varno hojo in kolesarjenje.

Cilji investicije na Lilekovi in Gubčevi ulici v Celju:

–  umirjanje motoriziranega prometa,

– zmanjšanje parkirnih površin,

– povečevanje površin za pešce v območju mestnega naselja in s tem povečevanje deleža peš opravljenih poti,

–  povečevanje površin za kolesarje v mestnem naselju in s tem povečevanje deleža s kolesom opravljenih poti,

– izboljšanje prometne varnosti,

– zmanjšanje negativnih vplivov na okolje.

Vrednost projekta ocenjujejo na 1.349.056,35 evrov. Na podlagi uspešne prijave na javni razpis za sofinanciranje ukrepov trajnostne mobilnosti, ki ga je objavilo Ministrstvo za infrastrukturo, bo MOC prejel 594.237,61 evrov nepovratnih sredstev, kar predstavlja dobrih 40 odstotkov vrednosti celotnega projekta (37,4 % EU in 4,4 %.RS). Ostali denar bodo zagotovili iz občinskega proračuna.

M.I.