V Celju obnovili košarkarski igrišči v sodelovanju z Dallas Mavericks

Foto: Andraž Purg (nastop akrobatske skupine Dunking Devils na odprtju igrišča Mavs)

Dallas Mavericks, klub našega asa Luke Dončića, in Mestna občina Celje sta v skupnem projektu obnovili dve košarkarski igrišči v Celju, ki bosta namenjena razvoju mladih celjskih košarkarjev. Dallas Mavericks je v celoti financiral obnovo igrišča Mavs pri Dijaškem domu Celje in sofinanciral obnovo igrišča Dončič na Hudinji. To je prvi tovrstni projekt katerekoli NBA ekipe v Evropi. Obe igrišči sta bili včeraj predani namenu na slavnostnih dogodkih, ki so se jih udeležili tudi predstavniki kluba iz Dallasa in Košarkarske zveze Slovenije, ki je prav tako pomembno prispevala pri uresničitvi tega projekta.

Župan Mestne občine Celje Bojan Šrot je v svojem govoru izrazil navdušenje in ponos, da je slovito NBA moštvo iz Dallasa ob svojem razmišljanju, da bi obnovilo eno od košarkarskih igrišč v Sloveniji, za ta projekt izbralo Celje, kar razume tudi kot priznanje bogati košarkarski tradiciji v našem mestu.

Želja kluba iz Dallasa je bila, da bi eno izmed igrišč bilo blizu mestnega središča in v okolju, kjer je veliko dijakov in kot je povedal župan je igrišče ob dijaškem domu za izpolnitev te želje res najbolj primerno.

Foto: Andraž Purg (župan Bojan Šrot je od predstavnice vodstva Dallas Mavericksm Katie Edwards in predsednika KZS Mateja Erjavca prejel imenitno darilo, dres Luke Dončića z njegovim podpisom)

Klub Dallas Mavericks je v celoti financiral obnovo tega igrišča, ki se imenuje Mavs court in ki ga je za ta namen kot lastnik površine odstopilo ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport. Vrednost naložbe je znašala 152 tisoč evrov.

Tudi podoba igrišča Mavs, ki so ga odprli dopoldan, simbolizira sodelovanje kluba iz Dallasa in Celja. V sredini igrišča je logo Dallas Mavericks, sedem krogov simbolizira številko 77 Luke Dončića, pod koši so tri celjske zvezde.

Ob dobro vodenem projektu je moštvo iz Dallasa Mestni občini Celje ponudilo tudi sofinanciranje igrišča, ki bo nosilo ime našega košarkarskega asa. Igralna površina igrišča Dončić na Hudinji, ki so ga odprli popoldan, in koši so opremljeni z Lukovim simbolom, številko 77, ki jo nosi na svojem dresu.

Dallas Mavericks je igrišče Dončič sofinanciral v višini skoraj 20 tisoč evrov, razliko za izvedbo naložbe v vrednosti 70 tisoč evrov je zagotovila Mestna občina Celje.

Obe igrišči sta sestavljeni iz profesionalnih FIBA plošč in košev, z gibljivim stebrom in obročem, celotna površina  je obdana s posebno maso.

Foto: Andraž Purg (igrišče Dončić na Hudinji so prvi preizkusili mladi celjski košarkarji)

Projekt ureditve igrišč Mavs in Dončić je zastavljen tako, da je tudi turistično privlačen. Ob samem robu sredine igrišča je mesto, z originalnimi odtisi rok in podpisom Luke Dončića v bronu. Na stavbi dijaškega doma ob igrišču Mavs je nameščen še največji plakat Luke Dončića v Evropi, dimenzij 14,5 x 4,5 metra. Zaradi pravil NBA bo na plakatu Lukova fotografija iz nastopa za reprezentanco Slovenije.

Izvajalec del pri obeh igriščih je bilo podjetje Taurus IQ iz Ljubljane.

Upravljalec igrišča Mavs ob Ljubljanski cesti bo Dijaški in študentski dom Celje, z igriščem Dončić na Hudinji pa bo upravljalo javno podjetje Zelenice d.o.o. Obe igrišči bosta javno dostopni.

Ob igrišču Dončić na Hudinji je bilo zasajenih 15 dreves, vrste beli gaber in ostrolistni javor, tako da bo okolica igrišča še bolj prijazna in prijetna.

Foto: Andraž Purg (na odprtju igrišča Dončić na Hudinji je ob prisotnosti številnih gledalcev navdušila tudi breakdance skupina Break the Floor)

Luka Dončić povezan s Celjem, dobro sodelovanje s Košarkarsko zvezo Slovenije 

Čeprav pomeni naložba Dallas Mavericks potrditev bogate košarkarske tradicije v Celju, pa je pri tem projektu imela pomembno vlogo tudi povezava Luke Dončića z mestom Celje, kar morda mnogim še ni znano. Luka Dončić se je rodil leta 1999, ko je njegov oče Saša Dončić igral za klub v sosednji občini, Pivovarno Laško,  stanoval pa je na Hudinji, v bloku v Ulici Frankolovskih žrtev. Luka je tako kar nekaj časa preživel v mestu Celje.

K uresničitvi naložbe je veliko pripomoglo tudi dobro sodelovanje Mestne občine Celje s Košarkarsko zvezo Slovenije (KZS), ki je bilo še posebej intenzivno v zadnjem obdobju.

Spomladi je Celje tako v okviru Meseca športa v Celju gostilo finalno serijo turnirja 3×3 v košarki.  Ob dobri izvedbi tega turnirja so v Celju dobili priložnost za organizacijo prijateljskih tekem članske reprezentance Slovenije  ter kvalifikacijske tekme za svetovno prvenstvo. Za vsa ta tekmovanja so morali prilagoditi dvorano Zlatorog na najvišje standarde FIBE.

Med vsem tem so v Dallas Mavericks razmišljali o obnovi enega igrišča v Sloveniji. Po priporočilu Košarkarske zveze Slovenije Dallasu  so vzpostavili stik z županom Mestne občine Celje, Bojanom Šrotom, ki je z veselem sprejel projekt obnove igrišč.

Luka Dončić se današnjega dogodka žal ni mogel udeležiti, saj ga že jutri čaka tekma proti Oklahoma Cityu, napovedal pa je obisk prihodnje leto.

Izjave:

Bojan Šrot, župan Mestne občine Celje:

»Navdušeni smo, da je slovito NBA moštvo iz Dallasa, ko je njihovo vodstvo razmišljalo, da bi obnovilo eno od košarkarskih igrišč v Sloveniji, za ta projekt izbralo Celje, tudi zaradi povezave našega mesta z Luko Dončićem. Gre za veliko investicijo, naloga vseh, tistih, ki bomo skrbeli za igrišče in tistih, ki ga bodo uporabljali pa je, da ga ohranimo v takšni lepi podobi, kot je danes. Veseli me, da smo ob igrišču na Hudinji upoštevali trajnostno noto in okrog igrišča zasadili 15 dreves, ki bodo nudila prijetno senco. To je pomemben del tega projekta. V Celju se že več let trudimo, da bi moško košarko povrnili na pota nekdanje slave. Verjetno se tisti starejši še spominjate bratov Sagadin, Golca, Pipana, Janžka, Medveda itn. Med njimi pa ne smem pozabiti tudi našega sodelavca Gorana Juraka, ki je bdel nad tem projektom in ima v veliki meri zasluge, da je prišlo do uresničitve projekta. Še posebej pa bi rad naslovil pravzaprav očeta celjske košarke, profesorja Mileta Čepina, ki je treniral številne generacije košarkarjev. Zahvaljujem se klubu Dallas Mavericks za to neverjetno pobudo in čudovit projekt, ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport in Košarkarski zvezi Slovenije za sodelovanje pri izvedbi tega projekta.

Katie Edwards, pomočnica uprave Dallas Mavericks, zadolžena za mednarodne odnose:

»Dober dan Celje. V imenu kluba Dallas Mavericks vam izrekam dobrodošlico na košarkarskem igrišču, ki smo ga kot prva NBA ekipa zgradil v Evropi. Zelo nas veseli, da vam predajamo v uporabo to igrišče, ki je darilo Luki Dončiću, ki se je trikrat udeležil tekma All stars in bila enkrat izbran v ekipo petih najboljših igralcev lige. To je tudi poklon njegovi državi Sloveniji in vsem njenim prebivalcem. Ogromno nam pomeni skupnost in skrb za drug drugega in upamo, da bo Celje uživalo ob tem novem igrišču, da bo omogočalo veliko prijetnega druženja. Igrišči sta tudi dokaz, da je Slovenija veliko naredila za košarko. Zahvaljujemo se vsem, ki so pomagali zgraditi igrišče, v Celju ste imenitni gostitelji v tej čudoviti državi in upamo, da se še vrnemo.

Matej Erjavec, predsednik Košarkarske zveze Slovenije:

»V čast in veselje mi je, da se lahko zahvalim košarkarskemu klubu Dallas Mavericks in županu Mestne občine Celje Bojanu Šrotu in njegovim sodelavcem za prenovo tega čudovitega igrišča. Nekaj kar je bila pred poletjem še ideja, je danes postala realnost. Želim poudariti res odlično sodelovanje Mestne občine Celje in Košarkarske zveze Slovenije. Naši reprezentanti so poleti v Celju odigrala štiri tekme in vse štiri dobili. V Celju so se počutili odlično, res so uživali v vašem mestu.. Verjamem, da bodo tudi vsi mladi igralci uživali na tem prekrasnem igrišču.«

MOC