V Gorenju pričeli z reorganizacijo podjetja, ki so jo napovedali v mesecu decembru 2019

Foto: gorenjegrup.com

V teh dneh so v podjetjih Gorenje d.o.o. in Hisense Gorenje Europe pričeli z dejansko izvedbo reorganizacije, ki so jo napovedali v decembru 2019. Ob tem so nam v Gorenju povedali, da ne gre za dodatna, nenapovedana ali prej neznana odpuščanja.

“Torej, v Gorenju bomo, kot je glavni direktor dr. Lan Lin pojasnil že decembra lani, v letošnjem letu svoje proizvodne, razvojne in korporativne podporne procese optimizirali ter jih tudi prilagodili standardom lastnika. Poslovni načrt Gorenja za leto 2020 temelji na spodbujanju zdrave in stabilne rasti skupine, ekonomiji obsega, izboljšanju kakovosti upravljanja ter skupnih notranjih virov. Za njegovo doseganje se bomo v Gorenju letos tako osredotočali predvsem na izboljšanje zmogljivosti ter učinkovitosti proizvodnje in upravljanja, močno pa moramo izboljšati tudi stroškovno učinkovitost. Le tako bomo lahko dosegli cilje za 2020, ki so visoki in ambiciozni, a za družbo nujni,” so nam sporočili iz Gorenja.

Pojasnili so še, da so postavili jasne cilje za zniževanje stroškov ter za izpolnjevanje zahtev glede dobička in izboljšanja konkurenčnosti, vse z namenom doseči zastavljene rezultate: povečane prihodke od prodaje, izboljšano proizvodno učinkovitost ter prihranke v nabavi, pa tudi dobiček v višini 30 milijonov evrov.

Za lažje doseganje zgoraj navedenih ciljev so se v družbi odločili za reorganizacijo poslovnih in delovnih procesov na področju temeljne dejavnosti. Reorganizirali bodo tudi novo ustanovljeno družbo Hisense Gorenje Europe ter optimizirala režijske podporne službe.

“V letu 2020 v Gorenju načrtujemo popolno integracijo v skupino Hisense, kar vključuje tudi sprejem in doseganje standardov, ki veljajo na ravni te skupine. Delež indirektnih proizvodnih delavcev v Gorenju je 29,2% in je za 8,6% višji kot v primerljivi družbi znotraj skupine Hisense (Hisense Refrigerator), v kateri delež indirektnih proizvodnih delavcev znaša 20,6%. Indirektni proizvodni delavci so vsi tisti delavci v proizvodnji, ki neposredno ne sestavljajo ali izdelujejo polizdelkov oz. končnih izdelkov ter njihovo delo ni določeno s standardnimi izdelavnimi časi in normativi,” so nam sporočili iz Gorenja.

Ob tem so še nadaljevali: “Višji delež indirektnih proizvodnih delavcev v Gorenju vpliva na slabšo izrabo virov, višji strošek dela in posledično slabšo učinkovitost proizvodnje. Hisense ima postavljane jasne standarde procesov v proizvodnji, ki jih moramo v postopku integracije prilagoditi in uveljaviti tudi v proizvodnih procesih Gorenja, d. o. o. V proizvodnji v Hisensu potrebujejo na določenih delovnih mestih manjše število izvajalcev kot na podobnih delovnih mestih v Gorenju, in sicer zaradi drugačne razporeditve dela in uvedbe naprednejših tehnoloških ter informacijskih procesov.”

V ta namen bodo posodobili tehnološke postopke, avtomatizirali procese, uvedli informacijske tehnologije, optimizirali delovne postopke (združevali ali prerazporejali delo), ukinili podvojene postopke ter poenostavili in opuščali nekatera dela, predvsem določene analize in poročanja. Zaradi omenjenih posodobitev bodo zmanjšali število indirektnih proizvodnih delovnih mest za 176.  Ob tem so dodali, da odpuščanj v direktni proizvodnji ne bo, z začetkom februarja pa so potekle pogodbe za določen čas še 190 delavcem.

“Pri indirektnih proizvodnih delavcih bo šlo za kombinacijo mehkih metod (nekaj delavcev smo že premestili na enakovredna delovna mesta v direktni proizvodnji, nekaj se jih bo upokojilo) ter odpovedi iz poslovnega razloga. Vse postopke v zvezi s tem bomo vodili v skladu z zakonodajo, pripravili smo že posvetovanje s sindikatom o kriterijih za določitev presežnih delavcev, sledil bo program razreševanja presežnih delavcev in ukrepov za omejitev škodljivih posledic odpovedi. Postopek bo predvidoma trajal do sredine aprila,” so nam sporočili iz Gorenja.

Glede sodelovanja z reprezentativnim sindikatom in skupnim načrtovanjem glede presežnih delavcev so nam pojasnili: “Družba Hisense Gorenje Europe, v kateri je od 1. januarja zaposlenih 880 režijskih delavcev, ki niso neposredno vezani na proizvodnjo, je prav tako začela postopek reorganizacije poslovnih procesov. V procesu reorganizacije je HGE sprejela končni elaborat o reorganizaciji HGE, ki je bolj ploska in ima manj ravni in posameznih oddelkov. Sindikat smo obvestili o nameravani redni odpovedi iz poslovnega razloga 152 zaposlenim, si bomo pa prizadevali to številko kar se da zmanjšati, tako da pričakujemo, da bomo približno tretjino presežkov lahko rešili z mehkimi metodami. Na to temo je že potekalo obvezno posvetovanje s sindikatom, predvidoma do konca februarja pa bo delodajalec pripravil program presežnih delavcev s poimenskim seznamom presežnih delavcev.”

M.I.