Kljub dejstvu, da se vlada v odhajanju širokousti koliko in kaj vse je v svojem mandatu naredila, je kot kaže zatajila na najbolj perečih področjih. Tako je v teh dneh Evropska komisija Sloveniji poslala opomin, ker le-ta ne spoštuje Direktive Sveta 2011/70/Eurotom, ki ureja ravnanje z radioaktivnimi odpadki in izrabljenim jedrskim gorivom. Slovenija ima sedaj po poročanju Ministrstva za okolje in prostor dva meseca časa, da pripravi odgovore in pojasnila. Na pristojnem ministrstvu so še povedali, da je slovenski nacionalni program leta 2015 sprejel Državni zbor Republike Slovenije kot Resolucijo o nacionalnem program ravnanja z radioaktivnimi odpadki in izrabljenim gorivom za obdobje 2016-2025.
Kljub temu, da se bo v teh dneh s svoje funkcije poslovila trenutna ministrica, ocenjujejo, da bodo v roku pripravili ustrezna pojasnila Evropski komisiji oziroma bodo pripravili predloge popravkov programa. Komisija je namreč uvodoma ugotovila, da so slovenski organi vzpostavili nacionalni program, ki načeloma dobro zajema dejavnosti in objekte za ravnanje z izrabljenim gorivom in radioaktivnimi odpadki. Vendar je v nacionalnem programu kar nekaj izjem, ki tega vprašanja ne rešujejo na ustrezen način. Na ministrstvu zagotavljajo, da so predodlagališča za ravnanje z nizko in srednje kratkoživimi radioaktivnimi odpadki vzpostavljena, objekt za odlaganje pa je v pripravi.
Prav tako zagotavljajo, da so za dolgoročno ravnanje z izrabljenim gorivom in radioaktivnimi odpadki, ki niso primerni za odlaganje blizu površja že vzpostavljena skladišča, vendar nacionalni program jasno določa časovne okvire za skladišča izrabljenega goriva in razvoj globokega geološkega odlagališča. Po mnenju Komisije so soodvisnosti med različnimi fazami ravnanja z izrabljenim gorivom in radioaktivnimi odpadki upoštevane, če se predpostavke glede načrtovanja v nacionalnem programu izvajajo, kakor je predvideno.
Vendar je kljub vsemu Komisija opomnila Slovenijo na naslednje pomanjkljivosti, ki jih vidi v našem programu:
- Vzpostaviti bo potrebno program raziskovalnih, razvojnih in predstavitvenih dejavnosti, ki so potrebne za podporo izvedbe geološkega odlagališča ali pa bo potrebno vsaj določiti časovni okvir za sprejetje takega programa.
- Slovenija bo morala v svojem programu vzpostaviti ključne kazalnike uspešnosti izvajanja programa.
- Slovenija mora Komisiji predložiti popolno oceno stroškov nacionalnega programa, vključno s stroški radioaktivnih odpadkov iz raziskovalnega reaktorja TRIGA.
Ob vsem navedenem se lahko upravičeno vprašamo ali je trenutna ministrica pozabila na pomen odlaganja jedrskih odpadkov ali pa se ni zavedala kako nevarni so lahko ti odpadki za zdravje ljudi in okolje. Ob tem pa je verjetno bila prepričana, da Evropska komisija ne bo tako dosledno izvajala omenjene Direktive.
M.I.