Kot v vseh službah imamo tudi med poslanci različno delovne ali pa nedelovne predstavnike, če na eni strani nekateri izstopajo po poslanskih vprašanjih, nastopih ali izgovorjenih besedah, na drugi strani nekateri izstopajo po tem, da jim to niso prioritete. Nekdanji poslanec in minister dr. Vinko Gorenak je tako prikazal obe plati, kar pa najbolj bode v oči je to, da sta na koncu oba poslanca plačana skoraj enako. “Poslanec lahko mirno sedi v poslanski klopi, delo malo ali celo nič, pri glasovanju pa glasuje tako, kot mu pokaže vodja poslanske skupine in zasluži 3500 evrov na mesec,” poudarja Vinko Gorenak.
“Ko sem še bil poslanec Državnega zbora, so me ljudje pogosto spraševali, kaj poslanec sploh dela? Površni opazovalci dela poslancev vam bodo rekli, da poslanci ne delajo nič, da se prepirajo in prerekajo za veliko plačo in to je vse.”
“S tem se seveda ne morem strinjati, vsaj v celoti ne. Pogosto sem povedal, kaj si mislim o poslanskem delu. Dejal sem takole: »Poslansko delo poslancu omogoča, da zelo veliko dela, a delo samo od poslanca tega ne zahteva«. In to je tudi približna resnica. Poslanec lahko torej dobesedno gara, lahko pa mirno sedi v poslanski klopi, delo malo ali celo nič, pri glasovanju pa glasuje tako, kot mu pokaže vodja poslanske skupine ali tako, kot se je dogovorila poslanska skupina, brez da bi karkoli razmišljal. Oba poslanca torej tisti, ki veliko dela, kot oni drugi, ki dela malo ali nič, pa imata seveda približno enako plačo. Če nekako posplošim , ne bom se veliko zmotil, če zapišem, da v povprečju poslanec zasluži 3.500 evrov z dodatki, neto seveda. To pa seveda ni mala plača, morda ne velika za tistega, ki dela zelo veliko in veliko previsoka za tistega, ki dela malo ali nič,” je zapisal dr. Vinko Gorenak.
Celotno razmišljanje si lahko preberete na tej povezavi.
Vir: Dr. Vinko Gorenak